Turks i Caicos

Turks i Caicos, terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, w Ameryce Środkowej, na Oceanie Atlantyckim, na północ od Haiti, w południowo-wschodniej części archipelagu Bahamów, rozdzielonych cieśn. Turks na 2 grupy: Turks na wschodzie i Caicos na zachodzie;
Nazwy: Wyspy Turks i Caicos, ang. (the) Turks and Caicos Islands
Strefa czasowa: GMT -5
Powierzchnia: 430 km2
Ludność: 40 tys. mieszkańców (2010)
Gęstość zaludnienia: 93,1 os/km2 (2010)
Języki: angielski
Państwo macierzyste: Wielka Brytania
Stolice: Cockburn Town
Oficjalne strony WWW: www.geographia.com/turks-caicos/ (serwis internetowy Rady Turystyki Turks i Caicos)
Domena internetowa: .tc
Warunki naturalne.
Obejmuje ok. 30 koralowych wysp (w tym 8 zamieszkanych) w południowo-wschodniej części archipelagu Bahamów, rozdzielonych cieśn. Turks na 2 grupy: Turks (na wschodzie, gł. wyspy: Grand Turk i Salt Cay) i Caicos (na zachodzie, największe wyspy: North Caicos, Grand Caicos i East Caicos); większość wysp otoczona rafami koralowymi; klimat równikowy wilgotny, cyklony tropikalne.
Gospodarka.
Podstawę gospodarki stanowi rybołówstwo (połów ryb, krabów, gąbek), turystyka (150 tys. turystów zagr. — 2001, gł. Amerykanów) i obsługa operacji finansowych; produkt krajowy brutto na 1 mieszk. wg parytetu siły nabywczej 11,5 tys. dol. USA (2002); niewielka uprawa agawy sizalskiej, kukurydzy, bawełny, fasoli i owoców cytrusowych; drobny przemysł spoż.; wywóz: ryb, langust, muszli; handel gł. z USA i Wielką Brytanią.

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Turks-i-Caicos;4197295.html

Turks i Caicos

brytyjskie terytorium zależne na Karaibach

Turks i Caicos (ang. Turks and Caicos Islands) – terytorium zależne Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej, na Oceanie Atlantyckim, na północ od wyspy Haiti. Obejmuje dwie grupy wysp: Turks i Caicos we wschodniej części archipelagu Bahamów. Wyspy, zbudowane z wapieni oolitowych, otaczają rafy koralowe. Są często nawiedzane przez huragany.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Turks_i_Caicos

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Turks+i+Caicos

Cockburn Town

stolica Turks i Caicos, terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii

Cockburn Town – stolica brytyjskiego terytorium zależnego Turks i Caicos. Położona jest na wyspie Wielki Turk. Liczba ludności 3700 (2008).

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Cockburn_Town

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Cockburn+Town