Słowacja

Słowacja, państwo w środkowej Europie, bez dostępu do morza
Nazwy: słow. Slovensko, Republika Słowacka, słow. Slovenská republika
Powierzchnia: 49 tys. km2
Granice: Polska (541 km), Ukraina (97 km), Węgry (677 km), Austria (91 km), Czechy (215 km)
Ludność państwa: 5,4 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 110,7 os/km2 (2013)
Języki: słowacki
Podział administracyjny: 8 krajów
Stolice: Bratysława
Waluty: euro (EUR) = 100 cent
Święta państwowe: 1 IX — Dzień Słowackiej Konstytucji (1992)
Organizacje międzynarodowe: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, , Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Rada Europy, Światowa Organizacja Handlu, Unia Europejska
Oficjalne strony WWW: www.government.gov.sk (serwis internetowy rządu Słowacji)
Strefa czasowa: GMT +1
Samochodowy znak rejestracyjny: SK
Domena internetowa: .sk
Prefiks telefoniczny: 421
Znak lotniczy: OM

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Slowacja;4169145.html

Słowacja

państwo w Europie Środkowej

Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (106,7 km), Polską (541,1 km), Czechami (251,8 km), Ukrainą (97,8 km) oraz Węgrami (654,8 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1652,2 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 19 stycznia 1993 r. członek ONZ, od 29 marca 2004 członek NATO, od 1 maja 2004 należy do Unii Europejskiej, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Słowacja

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Słowacja

Bratysława

stolica Słowacji

Bratysława (słow. i cz. Bratislava, wym. [ˈbracɪslava] i; niem. Pressburg; węg. Pozsony; pol. dawniej Pożoń, także Preszburg) – stolica oraz największe miasto Słowacji pod względem liczby mieszkańców (437 726 mieszkańców) i powierzchni (367,5 km²). Jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma państwami, tj. na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią.

Bratysława jest siedzibą najwyższych władz państwowych i kraju bratysławskiego (Bratislavský kraj), a także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji bratysławsko-trnawskiej (Bratislavsko-trnavská aglomerácia) i aglomeracji bratysławsko-trnawsko-nitrzańskiej (Bratislavsko-trnavsko-nitrianska aglomerácia). Stanowi ona również centrum życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego i politycznego. Skupia w sobie liczne placówki o znaczeniu i statusie narodowym oraz międzynarodowym.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Bratysława

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Słowacja+Bratysława