Sierra Leone

Sierra Leone, państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim
Nazwy: ang. Sierra Leone, Republika Sierra Leone, ang. (the) Republic of Sierra Leone
Powierzchnia: 71,7 tys. km2
Granice: Gwinea (652 km), Liberia (306 km)
Ludność państwa: 6,3 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 87,2 os/km2 (2013)
Języki: angielski
Podział administracyjny: 3 prowincje, wydzielony Obszar Zachodni (półwysep Sierra Leone)
Stolice: Freetown
Waluty: leone (SLL) = 100 cent
Święta państwowe: 27 IV — Dzień Niepodległości (1961)
Organizacje międzynarodowe: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Konferencji Islamskiej, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Handlu, Unia Afrykańska
Oficjalne strony WWW: www.statehouse-sl.org (serwis internetowy rządu Sierra Leone), www.sierra-leone.org (portal informacyjny o Sierra Leone)
Strefa czasowa: GMT +0
Samochodowy znak rejestracyjny: WAL
Domena internetowa: .sl
Prefiks telefoniczny: 232
Znak lotniczy: 9L

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Sierra-Leone;4169143.html

Sierra Leone

państwo w Afryce Zachodniej

Sierra Leone – państwo położone w zachodniej Afryce, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Sierra Leone na północy graniczy z Gwineą (652 km), a na południowym wschodzie z Liberią. Obecnie członek Unii Afrykańskiej i ECOWAS.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Sierra_Leone

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Sierra+Leone

Freetown

stolica Sierra Leone

Freetown – stolica i największe miasto Sierra Leone, położone w zachodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Ludność: 836 574 (2010).

Miasto jest głównym ośrodkiem politycznym, administracyjnym, gospodarczym, naukowym i kulturalnym kraju. Jest ważnym portem morskim, przez który przechodzi większość towarów eksportowych kraju. Znajdują się tu siedziby prezydenta, zgromadzenia narodowego, Rady Ministrów oraz innych władz centralnych. Freetown jest ośrodkiem administracyjnym Obszaru Zachodniego, który jest wydzielonym terytorium kraju, posiadającym status prowincji.

Freetown jest centrum gospodarczym i handlowym Sierra Leone, z wieloma zakładami przemysłowymi i przetwórczymi. Do najważniejszych gałęzi przemysłu reprezentowanych w mieście należą zakłady przetwórstwa ryb, zakłady tytoniowe, powstały rafinerie ropy naftowej oraz zakłady obróbki diamentów. Przemysł miasta koncentruje się głównie w rejonie portu.

Freetown jest największym miastem Sierra Leone, jeśli chodzi o liczbę ludności. Według różnych szacunków liczba mieszkańców mogła wynosić od 836 tys., nawet do 1 mln 70 tys. osób.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Freetown

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Sierra+Leone+Freetown