Rumunia

Rumunia, państwo w południowo-wschodniej Europie, nad Morzem Czarnym
Nazwy: rum. România
Powierzchnia: 238,4 tys. km2
Granice: Mołdawia (450 km), Ukraina (531 km), Bułgaria (608 km), Serbia (476 km), Węgry (443 km)
Ludność państwa: 19,7 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 82,7 os/km2 (2013)
Języki: rumuński
Podział administracyjny: 41 okręgów (judeţ), 1 miasto wydzielone (Bukareszt)
Stolice: Bukareszt
Waluty: lej (ROL) = 100 bania
Święta państwowe: 1 XII — rocznica zjednoczenia Siedmiogrodu i Rumunii (1918)
Organizacje międzynarodowe: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, Rada Europy, Światowa Organizacja Handlu, Unia Europejska
Oficjalne strony WWW: www.gov.ro (serwis internetowy rządu Rumunii)
Strefa czasowa: GMT +2
Samochodowy znak rejestracyjny: RO
Domena internetowa: .ro
Prefiks telefoniczny: 40
Znak lotniczy: YR

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Rumunia;4169131.html

Rumunia

państwo w Europie Wschodniej

Rumunia (rum. România, IPA: /ro.mɨ’ni.a/) – państwo unitarne w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju oraz Ukrainą i Mołdawią na północy. Kraj ma także dostęp do Morza Czarnego. Stolicą i największym miastem Rumunii jest Bukareszt.

Od 14 grudnia 1955 członek ONZ, od 29 marca 2004 roku Rumunia jest członkiem NATO, a od 1 stycznia 2007 Unii Europejskiej. Po przyjęciu do UE Rumunia stała się siódmym według liczby ludności krajem wspólnoty.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rumunia

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Rumunia

Bukareszt

stolica Rumunii

Bukareszt (rum. București) (Miasto Bukareszt, Municipiul București) – stolica i największe miasto Rumunii oraz centrum przemysłowo-usługowe położone w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą.

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1459, status stolicy kraju Bukareszt uzyskał w 1862 r. Przez XIX i XX wiek przeszedł wiele zmian i stał się centrum kulturalnym i medialnym Rumunii. Eklektyczna architektura, która stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej, odzwierciedla historię miasta. W okresie międzywojennym Bukareszt uzyskał przydomek Małego Paryża (Micul Paris). Duża część śródmieścia została zniszczona podczas działań wojennych, trzęsień ziemi i wprowadzania w życie programu systematyzującego Nicolae Ceaușescu. Obecnie miasto przeżywa rozwój ekonomiczny i gospodarczy.

Pod względem administracyjnym, miasto ma status równy okręgowi. Dzieli się na sześć sektorów. Jest również siedzibą władz administracyjnych okręgu Ilfov.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Bukareszt

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Bukareszt