Monako

Monako, Monaco-Ville, dzielnica państwa-miasta Monako, siedziba księcia; położona na skalistym wybrzeżu M. Śródziemnego, na wys. ok. 60 m.
ośr. turyst. i uzdrowisko o świat. sławie; Inst. i Muzeum Oceanograficzne; pałac książęcy (XVI–XVII w.) z wieżą średniow., kaplica (XVII w.), katedra (2. poł. XIX w.).

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Monako;3942916.html

Monako

Państwo-miasto położone w Europie nad Morzem Śródziemnym na Riwierze francuskiej

Księstwo Monako (skrótowo: Monako; fr. Principauté de Monaco, Monaco) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery Francuskiej. Jest to najmniejsze po Watykanie niezależne państwo świata.

Od 1866 jest w unii celnej z Francją, a od 1918 Francja uzyskała prawo do stacjonowania wojsk na terenie Monako i zatwierdzania zawieranych przez to państwo umów międzynarodowych.

W Monako odbywa się znany doroczny wyścig samochodowy Grand Prix Monako Formuły 1, jeden z oryginalnych wyścigów Formuły 1. Na terenie księstwa jest także klub piłkarski AS Monaco FC grający w lidze francuskiej.

Monako jest chętnie odwiedzane przez turystów zwiedzających Lazurowe Wybrzeże. Wśród głównych atrakcji tego miasta-państwa najważniejsze są: Pałac Książęcy, stare miasto, katedra św. Mikołaja, Place du Casino wraz z kasynem, opera w Monte Carlo, ogrody tropikalne, ogrody japońskie i plaża Lavrotto.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Monako

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Monako

Monaco-Ville

Monaco-Ville (moneg. Munegu-Vila) – sektor wydzielony państwa-miasta Monako. Znajduje się tu pałac książęcy, katedra i Muzeum Oceanograficzne. Zamieszkuje tutaj około 3000 osób.

Jest to stare, ufortyfikowane miasto usytuowane na skalistym cyplu ciągnącym się w kierunku Morza Liguryjskiego (część Morza Śródziemnego). Dzielnica położona jest u podnóża góry Tête-de-Chien. Mimo że jest ono umiejscowione w najgęściej zaludnionym kraju świata, to można w nim znaleźć wiele cichych i spokojnych uliczek, które pustoszeją całkowicie po zachodzie słońca. Mimo że miasto odwiedza niezliczona liczba turystów, to poruszać mogą się po nim tylko pojazdy posiadające zezwolenie, a używanie motocykli napędzanych benzyną po godz. 22 jest niedopuszczalne. Mieści się tam Międzynarodowe Biuro Hydrograficzne.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Monaco-Ville

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Monaco-Ville