Malta

Malta, państwo w południowej Europie, na wyspach: Malta, Ghawdex, Kemmuna, Cominotto i Filfola, w środkowej części Morza Śródziemnego, na południe od Sycylii
Nazwy: ang. Malta, maltańskie Malta, Republika Malty, ang. (the) Republic of Malta, maltańskie Repubblika ta’ Malta
Powierzchnia: 315,2 km2
Ludność państwa: 419 tys. mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 1 329,3 os/km2 (2013)
Języki: maltański, angielski (w użyciu także włoski)
Podział administracyjny: 3 regiony, 6 dystryktów (68 gmin)
Stolice: Valletta
Waluty: euro (EUR) = 100 cent (od 1.01.2008)
Święta państwowe: 21 IX — rocznica uzyskania niepodległości (1964), 13 XII — rocznica proklamowania republiki (1974)
Organizacje międzynarodowe: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Rada Europy, Światowa Organizacja Handlu, Unia Europejska
Oficjalne strony WWW: www.gov.mt (serwis internetowy rządu Malty)
Strefa czasowa: GMT +1
Samochodowy znak rejestracyjny: M
Domena internetowa: .mt
Prefiks telefoniczny: 356
Znak lotniczy: 9H

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Malta;4169096.html

Malta

państwo w Europie

Malta, Republika Malty (malt. Repubblika ta’ Malta, ang. Republic of Malta) – wyspiarskie państwo-miasto położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, 81 km na południe od Włoch. Obejmuje cały archipelag Wysp Maltańskich, jednakże większość ludności mieszka na głównej wyspie, w zespole miejskim Valletty – stolicy Malty, w 2018 r. Europejskiej Stolicy Kultury.

Losy wysp maltańskich mają dziś odzwierciedlenie w kulturze, języku i architekturze, czego przykładem jest Valletta z 320 zabytkami, czyniąc ją jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Także ona została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Współczesna Malta jest krajem rozwiniętym o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, dobrej jakości życia (w rankingu plasuje się pomiędzy Niemcami, Słowenią a Wielką Brytanią) oraz wysokim wskaźniku zadowolenia z życia (14 miejsce na świecie). Jest członkiem Unii Europejskiej oraz kilkunastu organizacji międzynarodowych, w tym ONZ, OBWE i Wspólnoty Narodów. Obowiązującą walutą jest euro. Językami urzędowymi są maltański i angielski. Malta leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, z krótkimi, bardzo łagodnymi zimami, długim okresem z letnimi temperaturami oraz 300 dniami słonecznymi rocznie.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Malta

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Malta

Valletta

stolica Malty

Valletta (malt. Il-Belt Valletta) – jednostka administracyjna i stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami: Grand Harbour i Marsamxett. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie[8]. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niekiedy nazywana „muzeum pod gołym niebem”. Została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2018. Valletta jest najbardziej słoneczną miejscowością w Europie.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Valletta

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Valletta