Irlandia Północna

Irlandia Północna, Northern Ireland Wymowa, część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej położona w północno-wschodniej części wyspy Irlandia nad Oceanem Atlantyckim (na północy) i Morzem Irlandzkim (na wschodzie);
powierzchnia 13,6 tysiąca km2; 1,8 mln mieszkańców (2011); ponad 40% ludności stanowią katolicy, prawie 60% — protestanci; stolica — Belfast. W środkowej części nizina z rozległym jeziorem Lough Neagh, na wschodzie i zachodzie — pasma starych gór; w krajobrazie dominują łąki i pastwiska. Ponad 1/5 ludności i większa część przemysłu skupiona w regionie Belfastu; inne główne miasta: Londonderry, Newtownabbey, Bangor, Newry. Przemysł stoczniowy (m.in. budowa tankowców), lniarski, bawełniany, maszynowy, lotniczy, włókien sztucznych, materiałów budowlanych, odzieżowy, spożywczy; rozwinięta hodowla bydła, trzody chlewnej, owiec; uprawa ziemniaków i zbóż.
Ustrój polityczny.
Część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej administrowana, zgodnie z dekretem z 1974, bezpośrednio przez rząd brytyjski, w imieniu którego działa minister do spraw Irlandii Północnej; w brytyjskiej Izbie Gmin Irlandia Północna jest reprezentowana przez 17 deputowanych. Zgodnie z porozumieniem z 1998 kompetencje brytyjskiego sekretarza stanu (tj. ministra) do spraw Irlandii Północnej, dotyczące wewnętrznych spraw Irlandii Północnej, mają od 1999 przejąć jej autonomiczne organy: Zgromadzenie Północnoirlandzkie jako organ ustawodawczy (108 członków, z wyborów powszechnych) i powoływany spośród jego członków Komitet Wykonawczy (rząd) z pierwszym ministrem na czele.

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Irlandia-Polnocna;3915426.html

Irlandia Północna

Część składowa Wielkiej Brytanii

Irlandia Północna (ang. Northern Ireland; irl. Tuaisceart Éireann, wym. [ˈt̪ˠuəʃcəɾˠt̪ˠ ˈeːɾʲən̪ˠ] i; Ulster Scots Norlin Airlann) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zajmuje północno-wschodnią część wyspy Irlandii. Jego stolicą jest Belfast. Część władzy ustawodawczej na rzecz kraju wykonuje Zgromadzenie Irlandii Północnej, które zostało utworzone w 1998 roku w oparciu o zapisy ustawy o Irlandii Północnej, powstałej w ramach kończącego północnoirlandzki konflikt porozumienia wielkopiątkowego. Irlandia Północna współpracuje z Republiką Irlandii w niektórych obszarach, a porozumienie wielkopiątkowe przyznało Republice możliwość „przedstawiania poglądów i propozycji w celu rozwiązania sporów między dwoma rządami”

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Irlandia_Północna

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Irlandia+Północna

Belfast

stolica i największe miasto Irlandii Północnej

Belfast (angielska wymowa: [bɛlˈfɑːst]; irl. Béal Feirste) – stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim.

Zabytki i atrakcje turystyczne

  • katedry: anglikańska i katolicka,
  • Zamek w Belfaście,
  • ratusz miejski (1906),
  • siedziba Queens University (1849),
  • Stormont – była siedziba władz Irlandii Północnej (1932),
  • liczne budynki z epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej.
  • Muzeum Titanic Belfast

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Belfast

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Belfast