Gibraltar

Gibraltar, terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii na południowym krańcu Płw. Iberyjskiego, przy wyjściu z M. Śródziemnego do Cieśn. Gibraltarskiej;
Nazwy: ang. Gibraltar
Strefa czasowa: GMT +1
Granice: Hiszpania (1,2 km)
Powierzchnia: 6,5 km2
Ludność: 29,2 tys. mieszkańców (2010)
Gęstość zaludnienia: 4 492,6 os/km2 (2010)
Języki: angielski
Państwo macierzyste: Wielka Brytania
Stolice: Gibraltar
Oficjalne strony WWW: www.gibraltar.gov.gi (serwis internetowy administracji Gibraltaru)
Domena internetowa: .gi
twierdza, baza mor. i lotnicza.
Warunki naturalne.
Większość powierzchni zajmuje wapienna Skała Gibraltarska (dł. 4,8 km, wysokość do 426 m), połączona z kontynentem piaszczystą mierzeją. Skała Gibraltarska jest jedynym miejscem w Europie, gdzie występują małpy.

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Gibraltar;4197263.html

Gibraltar

brytyjskie terytorium zależne w Europie

Gibraltar (zniekształcone arab. جبل طارق – Dżabal Tarik, „góra Tarika”) – brytyjskie terytorium zamorskie na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, w Europie Południowej. Zajmuje powierzchnię 6,55 km² i jest zamieszkiwany przez 34 003 mieszkańców. Położony jest nad Zatoką Gibraltarską, niedaleko wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki (Cieśnina Gibraltarska). Od północy graniczy z hiszpańskim miastem La Línea de la Concepción i comarką Campo de Gibraltar(hiszp.). Charakterystycznym obiektem górującym nad terytorium jest Skała Gibraltarska. W przeszłości ważna baza Royal Navy, obecnie gospodarka terytorium bazuje głównie na turystyce, handlu, usługach finansowych, sektorze żeglugi morskiej oraz podatku od zakładów bukmacherskich.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Gibraltar

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Gibraltar