Finlandia

Finlandia, państwo w północnej Europie, nad Morzem Bałtyckim
Nazwy: fiń. Suomi, szwedz. Finland, Republika Finlandii, fiń. Suomen tasavalta, szwedz. Republiken Finland
Powierzchnia: 390,9 tys. km2
Granice: Norwegia (727 km), Rosja (1340 km), Szwecja (614 km)
Ludność państwa: 5,4 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 13,9 os/km2 (2013)
Języki: fiński, szwedzki
Podział administracyjny: 19 regionów (maakunta), w tym jeden autonomiczny
Stolice: Helsinki
Waluty: euro (EUR) = 100 cent (do 2002 marka fińska)
Święta państwowe: 6 XII — rocznica proklamowania niepodległości (1917)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Europejska Agencja Kosmiczna, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Rada Europy, Rada Nordycka, Światowa Organizacja Handlu, Unia Europejska
Oficjalne strony WWW: www.virtual.finland.fi (serwis internetowy o Finladii przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandii)
Strefa czasowa: GMT +2
Samochodowy znak rejestracyjny: FIN
Domena internetowa: .fi
Prefiks telefoniczny: 358
Znak lotniczy: OH

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Finlandia;4169036.html

Finlandia

państwo w Europie Północnej

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917 r.. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu i południa ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego. Jej stolicą są Helsinki, które wraz z miastami Espoo i Vantaa tworzą obszar metropolitalny; kolejnym największym obszarem miejskim jest Tampere, położone około 180 kilometrów na północ od Helsinek.

Finlandia powstała w 1917, po upadku władzy cesarskiej w Imperium Rosyjskim. Wcześniej była pod obcym panowaniem – szwedzkim od średniowiecza do roku 1809, a następnie ponad 100 lat pod panowaniem rosyjskim.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Finlandia

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Finlandia

Helsinki

stolica Finlandii

Helsinki (fiń. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хельсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. W skład aglomeracji wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Helsinki

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Helsinki