Czad

Czad, państwo w środkowej Afryce, częściowo na Saharze, bez dostępu do morza
Nazwy: arab. Tashād, fr. (le) Tchad, Republika Czadu, arab. Jumhūriyyat Tashād, fr. (la) République du Tchad
Powierzchnia: 1,3 mln km2
Granice: Kamerun (1094 km), Nigeria (87 km), Niger (1175 km), Libia (1055 km), Sudan (1360 km), Republika Środkowoafrykańska (1197 km)
Ludność państwa: 12,7 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 9,9 os/km2 (2013)
Języki: arabski, francuski
Podział administracyjny: 22 regiony, w tym 1 o statusie specjalnym
Stolice: Ndżamena
Waluty: frank CFA, środkowoafrykański (XAF) = 100 centym
Święta państwowe: 11 VIII — rocznica proklamowania niepodległości (1960)
Organizacje międzynarodowe: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Konferencji Islamskiej, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Handlu, Unia Afrykańska
Oficjalne strony WWW: www.infoplease.com/ipa/A0107403.html (nieoficjalny serwis internetowy Czadu)
Strefa czasowa: GMT +1
Samochodowy znak rejestracyjny: TCH
Domena internetowa: .td
Prefiks telefoniczny: 235
Znak lotniczy: TT

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Czad;4169023.html

Czad

państwo w Afryce

Czad (fr. Tchad, arab. تشاد), oficjalnie Republika Czadu (fr. République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد, trb. Jumhuriyat Tashad) – państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.

Na terytorium Czadu wyróżnić można trzy główne regiony geograficzne: na północy rozciąga się obszar pustynny, przechodzący w środkowej części kraju w suchą strefę Sahelu, południe kraju zajmuje natomiast żyzny obszar sawannowy. Jezioro Czad, od którego państwo wzięło swą nazwę, jest największym zbiornikiem wodnym w kraju i drugim pod względem wielkości w Afryce. Najwyższym punktem jest szczyt Emi Kussi w paśmie gór Tibesti, a Ndżamena (dawniej Fort-Lamy) jest stolicą i największym ośrodkiem miejskim kraju. W Czadzie mieszka ponad 200 rozmaitych wspólnot etnicznych i językowych. Językami urzędowymi są język arabski i język francuski. Większość mieszkańców wyznaje islam i chrześcijaństwo, na południu praktykowane są również religie animistyczne.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Czad

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Czad+państwo

Ndżamena

stolica Czadu

Ndżamena (arab. نجامينا, fr. Ndjamena, także: N’Djamena) – stolica i największe miasto Czadu, położone w południowo-zachodniej części kraju, na prawym brzegu rzeki Szari, niedaleko ujścia rzeki Logone.

Ndżamena jest głównym ośrodkiem politycznym, administracyjnym, gospodarczym, naukowym i kulturalnym kraju. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny Afryki Środkowej, przy czym ze względu na słaby rozwój utwardzonych dróg dominującą rolę odgrywa transport lotniczy. Znajdują się tu siedziby prezydenta, zgromadzenia narodowego, Rady Ministrów oraz innych władz centralnych. Ndżamena jest ośrodkiem dystryktu stołecznego (fr. Ville de Ndjamena).

Miasto jest centrum gospodarczym i handlowym Czadu, z wieloma zakładami przemysłowymi i przetwórczymi. Do najważniejszych gałęzi przemysłu reprezentowanych w mieście należą zakłady przetwórstwa ryb (rzecznych), mięsa i bawełny. Ndżamena jest również ośrodkiem handlu zwierzętami hodowlanymi, solą i zbożem.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ndżamena

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Ndżamena