Azerbejdżan

Azerbejdżan, państwo w zachodniej części Azji, na Zakaukaziu, nad Morzem Kaspijskim
Nazwy: azerb. Azerbajdżan, Republika Azerbejdżanu, azerb. Azerbajdżani Respublikasy
Powierzchnia: 86,6 tys. km2
Granice: Rosja (322 km), Iran (611 km, w tym 179 km z Republiką Nachiczewańską), Turcja (9 km), Armenia (787 km, w tym 221 km z Republiką Nachiczewańską), Gruzja (322 km)
Ludność państwa: 9,4 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 108,8 os/km2 (2013)
Języki: azerbejdżański
Podział administracyjny: 66 rejonów (rayonlar), 12 miast wydzielonych (şəhərlər), w tym 7 rejonów i 1 miasto wydzielone funkcjonujące w ramach Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej
Stolice: Baku
Waluty: manat (AZM) = 100 gopik (od 1992)
Święta państwowe: 28 V — Dzień Niepodległości (1918).
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Konferencji Islamskiej, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Wspólnota Niepodległych Państw
Oficjalne strony WWW: www.president.az (serwis internetowy prezydenta Azerbejdżanu), www.azerb.com (nieoficjalny serwis internetowy Azerbejdżanu)
Strefa czasowa: GMT +4
Samochodowy znak rejestracyjny: AZ
Domena internetowa: .az
Prefiks telefoniczny: 994
Znak lotniczy: 4K

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Azerbejdzan;4169000.html

Azerbejdżan

państwo w Azji

Azerbejdżan, Republika Azerbejdżanu (azer. Azərbaycan, Azərbaycan Respublikası) – państwo położone w Azji Zachodniej (na pograniczu Europy i Azji) nad Morzem Kaspijskim, graniczące z Rosją, Gruzją, Armenią, Iranem oraz Turcją.

Ograniczony jest przez Morze Kaspijskie na wschodzie, Rosję na północy, Gruzję na północnym zachodzie, Armenię na zachodzie i Iran na południu. Nachiczewańska Republika Autonomiczna jest ograniczona przez Armenię na północy i wschodzie, Iran na południu i zachodzie i ma 11-kilometrową granicę z Turcją na północnym zachodzie.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Azerbejdżan

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Azerbejdżan

Baku

stolica Azerbejdżanu

Baku (azer. Bakı [bɑˈcɯ], pers. ‏باراکا‎ Baraca, orm. Պակովան Pakovan) – stolica i największe miasto Azerbejdżanu, najstarszy i największy port na Morzu Kaspijskim. Znajduje się we wschodniej części kraju, na Półwyspie Apszerońskim. Położone jest na wysokości 28 m poniżej poziomu morza, będąc tym samym najniżej położoną stolicą świata oraz największym miastem położonym poniżej poziomu morza. W 2009 roku Baku zamieszkane było przez ponad 2 miliony mieszkańców, co stanowiło niemal 1/4 populacji Azerbejdżanu.

W latach 1917–1920 w Baku funkcjonowała polska placówka o charakterze konsularnym.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Baku

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Baku