Australia

Australia, państwo na kontynencie australijskim
Nazwy: ang. Australia, Związek Australijski, ang. (the) Commonwealth of Australia
Powierzchnia: 7,7 mln km2
Ludność państwa: 23 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 3,0 os/km2 (2013)
Języki: angielski
Podział administracyjny: 6 stanów, 2 terytoria federalne, terytorium stołeczne
Stolice: Canberra
Waluty: dolar australijski (AUD) = 100 cent
Święta państwowe: 26 I — Dzień Australii, rocznica lądowania na kontynencie tzw. Pierwszej Floty (1788)
Organizacje międzynarodowe: Forum Wysp Pacyfiku, Azjatycki Bank Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Światowa Organizacja Handlu, Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku
Oficjalne strony WWW: www.gov.au (serwis internetowy rządu Australii)
Strefa czasowa: GMT +8/+10,30
Samochodowy znak rejestracyjny: AUS
Domena internetowa: .au
Prefiks telefoniczny: 61
Znak lotniczy: VH

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Australia;4168998.html

Australia

państwo w Australii

Australia (formalnie Związek Australijski, ang. Commonwealth of Australia) – państwo demokratyczne, położone na półkuli południowej, obejmujące kontynent Australia, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Stolicą kraju jest Canberra, największym miastem jest Sydney.

Jest szóstym pod względem powierzchni państwem świata i jedynym państwem na świecie obejmującym cały kontynent. Jest zamieszkiwane przez 25 mln osób, z czego 2/3 populacji mieszka w pięciu największych australijskich metropoliach.

Australia jest krajem wysoko rozwiniętym, ze społeczeństwem wielokulturowym. W porównaniu z innymi państwami wskaźnik rozwoju społecznego (uwzględniający jakość życia, opiekę zdrowotną, przeciętną długość życia, poziom wykształcenia, swobodę działalności ekonomicznej, wolność osobistą i prawa polityczne) Australii jest bardzo wysoki. Według danych na rok 2014 znajduje się ona na 2. miejscu pod tym względem po Norwegii. Miasta australijskie są w światowej czołówce w dziedzinie życia kulturalnego.

Australia jest członkiem ONZ, Wspólnoty Narodów, G20, OECD, ANZUS, APEC, Pacific Islands Forum oraz WTO.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Australia

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Australia

Canberra

stolica Australii

Canberra (wym. [ˈkænbᵊrə] lub [ˈkænbɛrə]), Kanbera – stolica Australii, miasto leżące w odległości 280 km od Sydney i 660 km od Melbourne w obrębie Australijskiego Terytorium Stołecznego. Jest największym miastem Australii położonym w środku lądu i 8. co do wielkości miastem kraju. Canberra ma 457 563 mieszkańców (2018).

Miasto nie ma własnych władz miejskich, natomiast wszystkie decyzje dotyczące miasta podejmuje Zgromadzenie Ustawodawcze Australijskiego Terytorium Stołecznego. Faktyczną władzę sprawuje Gubernator Australii.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Canberra

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Canberra