Anglia

Anglia, England, największa i najważniejsza pod względem gosp. część Zjedn. Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;
pow. 130,4 tys. km2, 53,1 mln mieszk. (2011) — 83,5% ludności Wielkiej Brytanii; stol. Londyn; nazwa A., pochodząca od Anglów, często bywa nieprecyzyjnie stosowana w odniesieniu do całego państwa.

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Anglia;3869522.html

Anglia

kraj w Wielkiej Brytanii

Anglia (ang. England) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Ma granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Kraj jest oblewany przez Morze Celtyckie i Morze Irlandzkie. Od kontynentalnej części Europy oddzielony jest kanałem La Manche i Morzem Północnym. Stolicą Anglii jest Londyn. Panuje w niej królowa brytyjska Elżbieta II. Populacja kraju to ponad 56 miliony osób (2019), większość z nich mieszka w stolicy i innych aglomeracjach.

Obszar Anglii stanowią głównie równiny i pagórki. Na północy teren jest bardziej górzysty, np. w Lake District czy Górach Pennińskich. W kraju panuje klimat morski. Temperatura jest umiarkowana, zimą rzadko schodzi poniżej zera, latem dochodzi do 32 stopni. Poza głównym obszarem, zajmującym południową i środkową część wyspy Wielka Brytania, na Anglię składa się także ponad 100 mniejszych wysp, takich jak Scilly czy Wight.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Anglia

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Anglia

Londyn

stolica Wielkiej Brytanii

Londyn (ang. London) – stolica Anglii i Wielkiej Brytanii, największe miasto królestwa, położone w jego południowo-wschodniej części nad Tamizą. Jest trzecim co do wielkości miastem Europy, po Moskwie i Stambule; jest jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta, jak i całej aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Wielkiego Londynu) wynosi ok. 8,982 mln. (2019 r.) na obszarze 1572 km²; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miejscowościami w 2015 liczyła prawie 14 milionów mieszkańców (obszar tzw. metropolia). Około 20% mieszkańców pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów.

Współczesny Londyn jest drugim pod względem wielkości centrum finansowym świata. Dokonuje się tam 30% światowego obrotu walutami i 40% światowego obrotu euroobligacjami. Swoje główne siedziby ma tam kilkaset banków oraz wielkie towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne. Jest także ogromnym ośrodkiem medialnym.

W 2018 Londyn odwiedziło 20,42 mln turystów z całego świata – był na trzecim miejscu wśród najczęściej odwiedzanych miast świata po Bangkoku w Tajlandii.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Londyn

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Londyn