Walia

Walia, walijskie Cymru, ang. Wales Wymowa, kraj w Wielkiej Brytanii, nad M. Irlandzkim i M. Celtyckim, na półwyspie między zat.: Liverpoolską i Kanałem Bristolskim, część Zjedn. Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;
3,1 mln mieszk. (2011), w tym ok. 1,1 mln Walijczyków; zajmuje południowo-zachodnią część w. W. Brytania wraz z przybrzeżnymi wyspami (największa — Anglesey); od wschodu granica lądowa z Anglią, od południa — morska przez Kanał Bristolski; powierzchnia 20,7 tys. km2; stol. Cardiff. Powierzchnia wyżynno-górzysta (G. Kambryjskie, z najwyższym szczytem Snowdon, 1085 m); klimat umiarkowany ciepły, mor., o chłodnych latach i łagodnych zimach; średnia temp. w styczniu na północy 4°C, na południu 6°C, w lipcu odpowiednio 13°C i 16°C; roczna suma opadów ok. 1000 mm, na zachodnich zboczach gór 1800 mm i więcej; gł. rz.: Wye, Usk, Severn; roślinność gł. trawiasta, środkowa część Walii — zalesiona. Większość ludności oraz gł. ośrodki przem. skupiają się na południu — nad Kanałem Bristolskim i sąsiednich terenach wyżynnych; na obszarze tym leży konurbacja południowowalijska (Cardiff, Rhondda, Newport i in.) oraz południowowalijskie zagłębie węglowe — w końcu XIX w. jeden z największych w świecie producentów węgla kam., również do lat 70. XX w. jedno z najważniejszych w Wielkiej Brytanii; upadek górnictwa w końcu XX w. spowodował istotną restrukturyzację przemysłu, w którym oprócz hutnictwa dominuje obecnie przemysł maszyn. i elektroniczny, ponadto przemysł metal., chem., włók., spoż.; rolnictwo nie odgrywa istotnej roli w gospodarce Walii, przeważa hodowla bydła i owiec; grunty orne zajmują ok. 20% pow., rozwinięte ogrodnictwo; gł. porty mor.: Holyhead, Fishguard, Swansea, Milford Haven; gł. port lotn. — Cardiff; turystyka; parki nar.: Snowdonia ze szczytem Snowdon, Black Mountain Brecon Beacons i Pembrokeshire Coast.

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Walia;3993598.html

Walia

Kraj w Północnej Europie, część składowa Wielkiej Brytanii

Walia (wal. Cymru, wym. [ˈkəmrɨ]; ang. Wales, wym. [ˈweɪlz] ) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Także celtycka kraina historyczna. Kraj jest położony w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania, na zachód od Anglii, nad Morzem Irlandzkim i Celtyckim. Stolicą Walii jest Cardiff.

Mimo że kraj ten dzieli historię społeczno-polityczną z resztą Wielkiej Brytanii, a zdecydowana większość ludności mówi po angielsku, Walia zachowała odrębność kulturową i jest krajem dwujęzycznym. Ponad 560 tys. mieszkańców posługuje się językiem walijskim, który szczególnie rozpowszechniony jest w zachodnich i północnych częściach kraju. Od końca XIX wieku Walia zyskała wizerunek „kraju pieśni”, po części dzięki tradycji eisteddfod. Kraj reprezentowany jest przez własną drużynę na wielu międzynarodowych imprezach sportowych, m.in. w Pucharze Świata FIFA, Mistrzostwach Europy UEFA, Pucharze Świata w Rugby oraz na Igrzyskach Wspólnoty Narodów. Rugby union uważane jest za symbol walijskiej tożsamości narodowej oraz przejaw narodowej świadomości.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Walia

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Walia

Cardiff

stolica Walii

Cardiff (wym. [ˈkɑrdɪf]; wal. Caerdydd, wym. [kɑːɨrˈdɨð]) – stolica i największe miasto Walii (region Wielkiej Brytanii), w hrabstwie Cardiff. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. W 2011 roku miasto liczyło 335 145 mieszkańców.

Znajduje się w historycznym hrabstwie Glamorgan, ale od roku 1996 stanowi osobne hrabstwo Cardiff. Pierwotnie było to małe miasto, którego bardzo szybki rozwój, tak samo jak całego pobliskiego regionu, przypada na XIX wiek. Miasto rozwinęło się dzięki transportowi węgla kamiennego z pobliskich kopalni. Stolicą Walii został 20 grudnia 1955 r.

Port w Cardiff, znany jako Tiger Bay, był przez wiele lat jednym z największych portów na świecie.

Pod koniec XX wieku nastąpiło zamknięcie większości lokalnych kopalń węgla kamiennego, co ograniczyło znaczenie portu w Cardiff. Profil Cardiff zaczął się więc zmieniać w kierunku turystyki. Wiele przemysłowych dzielnic zaczęto powoli, ale sukcesywnie przebudowywać – np. biedna niegdyś dzielnica Cardiff Docks została zmieniona w Atlantic Wharf z luksusowymi apartamentami. W roku 1999 wybudowano nowy stadion sportowy, który jest obecnie jednym z największych tego typu obiektów w Europie.

Zatoka Cardiff Bay została trwale odgrodzona od Kanału Bristolskiego. Dlatego też w zatoce nie występują przypływy i odpływy.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Cardiff

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Cardiff