Turcja

Turcja, państwo w Azji Południowo-Zachodniej i południowo-wschodniej Europie, nad morzami: Śródziemnym, Egejskim, Czarnym i Marmara
Nazwy: tur. Türkiye, Republika Turcji, tur. Türkiye Cumhuriyeti
Powierzchnia: 785,4 tys. km2
Granice: Grecja (206 km), Bułgaria (240 km), Gruzja (252 km), Armenia (268 km), Azerbejdżan (9 km), Iran (499 km), Irak (352 km), Syria (822 km)
Ludność państwa: 76,2 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 97,1 os/km2 (2013)
Języki: turecki
Podział administracyjny: 81 ilów
Stolice: Ankara
Waluty: lira turecka (TRL) = 100 kuruš
Święta państwowe: 29 X — rocznica proklamowania republiki (1923)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Konferencji Islamskiej, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Rada Europy, Światowa Organizacja Handlu
Oficjalne strony WWW: www.tbmm.gov.tr (serwis internetowy rządu Turcji)
Strefa czasowa: GMT +2
Samochodowy znak rejestracyjny: TR
Domena internetowa: .tr
Prefiks telefoniczny: 90
Znak lotniczy: TC

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Turcja;4169166.html

Turcja

państwo w Azji i Europie

Turcja (tur. Türkiye), Republika Turcji (tur. Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji Zachodniej na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie Południowo-Wschodniej, ze stolicą w Ankarze. Graniczy w Europie z Bułgarią i Grecją, natomiast w Azji z Syrią, Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem, Armenią i Gruzją. Część europejska – wschodnia Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej Morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym). Republika Turcji została proklamowana w 1923 roku, poprzedzającym ją państwem było Imperium Osmańskie.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Turcja

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Turcja

Ankara

Stolica Turcji

Ankara (wcześniej Angora, a w starożytności łac. Ancyra, gr. Ἄγκυρα, ‘kotwica’) – miasto w środkowej Turcji, będące jej stolicą od 1923 roku. Jest po Stambule drugim co do wielkości miastem Turcji. Położone na wysokości 938 m n.p.m.

Leżąca w środkowej Anatolii Ankara jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym, siedzibą rządu państwa oraz wszystkich ambasad. W przeszłości znana była z hodowli kóz angora, kotów angora oraz białych królików angora, gruszek, miodu i winogron.

Miasto nad rzeką Ankara Çayı, będącą dopływem rzeki Sakarya, usytuowane jest w najsuchszym rejonie Turcji i otoczone jałowymi stepami. W okolicach znajdują się liczne stanowiska archeologiczne: hetyckie, frygijskie, greckie, rzymskie, bizantyńskie oraz z okresu panowania osmańskiego.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ankara

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Turcja+Ankara