Tajwan

Tajwan, państwo w Azji Wschodniej, na wyspie Tajwan i 21 przybrzeżnych wyspach oraz na archipelagu Peskadory, położonym w Cieśninie Tajwańskiej, oddzielającej Tajwan od Chin; formalnie prowincja Chin, faktycznie niezależny od rządu ChRL
Nazwy: chiń. Taiwan, Republika Chińska, chiń. Zhonghua Minguo
Powierzchnia: 36,2 tys. km2
Ludność państwa: 23,4 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 645,3 os/km2 (2013)
Języki: chiński (mandaryński)
Podział administracyjny: 2 prowincje (18 powiatów, 5 miast wydzielonych na prawach powiatów), 2 miasta wydzielone na prawach prowincji
Stolice: Tajpej
Waluty: dolar tajwański (TWD) = 100 fen
Święta państwowe: 10 X — Dzień Republiki (rocznica rewolucji 1911)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku
Oficjalne strony WWW: www.gov.tw (serwis internetowy rządu Tajwanu), www.gio.gov.tw (chińska witryna rządowa o Tajwanie)
Strefa czasowa: GMT +8
Samochodowy znak rejestracyjny: TC
Domena internetowa: .tw
Prefiks telefoniczny: 886
Znak lotniczy: Bt

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Tajwan;4169159.html

Tajwan (Chińska Republika Ludowa)

terytorium uznawane przez ChRL za jej prowincję, znajdujące się pod kontrolą Republiki Chińskiej (Tajwanu)

Tajwan – terytorium uważane przez Chińską Republikę Ludową za swoją 23, autonomiczną prowincję. De facto znajduje się pod kontrolą Republiki Chińskiej, nigdy nie należało do ChRL.

Tajwan posiada swoich przedstawicieli w Ogólnochińskim Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych. Nie są oni jednak wybierani na Tajwanie, lecz w Chinach kontynentalnych przez kolegium elektorskie osób pochodzenia tajwańskiego.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tajwan_(Chińska_Republika_Ludowa)

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Tajwan

Republika Chińska

państwo nieuznawane w Azji, zlokalizowane na Tajwanie

Republika Chińska (chiń. upr. 中华民国; chiń. trad. 中華民國; pinyin Zhōnghuá Mínguó), Tajwan (chiń. upr. 台湾; chiń. trad. 臺灣 lub 台灣; pinyin Táiwān wymowa i), na arenie międzynarodowej często Chińskie Tajpej, także z ang. ROC (Republic of China) – państwo nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej, leżące w Azji wschodniej głównie na wyspie Tajwan u wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej. Republika Chińska kontroluje również wyspy Peskadory, Kinmen i Mazu, a cały obszar będący pod kontrolą rządu nazywany jest oficjalnie wolnym obszarem RCh.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Republika_Chińska

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Republika+Chińska

Tajpej

stolica Republiki Chińskiej (Tajwanu)

Tajpej (chiń. 台北 lub 臺北; pinyin Táibĕi; pe̍h-ōe-jī Tâi-pak) – stolica Tajwanu, położona w północnej części wyspy i tworząca razem z Nowym Tajpej aglomerację liczącą około 9 milionów mieszkańców. Znajdujące się północnym krańcu wyspy, Tajpej jest enklawą miasta Nowe Tajpej. Większość miasta znajduje się w kotlinie i jest ograniczona przez dwie stosunkowo wąskie doliny rzek Keelung i Xindian, które łączą się, tworząc rzekę Danshui (Tamsui) wzdłuż zachodniej granicy miasta. Za czasów dynastii Qing, miasto było stolicą prefektury i przez krótki czas prowincji Tajwan; pod rządami kolonialnymi Japonii nosiło nazwę Taihoku. Tajpej stało się stolicą prowincji Tajwan w ramach Republiki Chińskiej w 1945 roku i stało się jej stolicą w 1949 roku, kiedy nacjonalistyczny Kuomintang stracił kontynentalne Chiny na rzecz komunistów, na skutek chińskiej wojny domowej.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tajpej

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Tajpej