Tajlandia

Tajlandia, państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim i w północnej części Półwyspu Malajskiego, nad Morzem Andamańskim (Ocean Indyjski) i Zatoką Tajlandzką (Ocean Spokojny)
Nazwy: tajskie Prathet Thai, Królestwo Tajlandii, tajskie Ratcha Anachak Thai, do 1939 i 1945–49 Syjam (w polskim nazewnictwie do 1974)
Powierzchnia: 513,1 tys. km2
Granice: Mjanma (1800 km), Kambodża (803 km), Laos (1754 km), Malezja (506 km)
Ludność państwa: 66,8 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 130,1 os/km2 (2013)
Języki: tajski
Podział administracyjny: 76 prowincji
Stolice: Bangkok
Waluty: baht (BHT) = 100 satang
Święta państwowe: 5 XII — urodziny króla Ramy IX (1927)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, Światowa Organizacja Handlu, Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku
Oficjalne strony WWW: www.parliament.go.th
Strefa czasowa: GMT +7
Samochodowy znak rejestracyjny: T
Domena internetowa: .th
Prefiks telefoniczny: 66
Znak lotniczy: HS

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Tajlandia;4169158.html

Tajlandia

państwo w Azji

Tajlandia (taj. ราชอาณาจักรไทย Prathet Thai), Królestwo Tajlandii (taj. เมืองไทย Muang Thai) – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą (Birmą) na zachodzie i północnym zachodzie. Dawniej państwo nosiło nazwę Syjam jako oficjalną do 11 maja 1949. Angielskie[potrzebny przypis] określenie „Thai” (ไทย) znaczy po tajsku wolny.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tajlandia

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Tajlandia

Bangkok

stolica Tajlandii

Bangkok (tajski: Krung Thep กรุงเทพฯ i lub Krung Thep Mahanakhon กรุงเทพมหานคร i) – stolica i największe miasto Tajlandii, położona przy ujściu rzeki Menam do Zatoki Tajlandzkiej. Liczba ludności wynosi ponad 5,6 miliona, a aglomeracja ma około 15 milionów. Połączenie azjatyckich tradycji z nowoczesną infrastrukturą sprawiło, że jest to jeden z najpopularniejszych na świecie celów turystycznych. W 2018 miasto odwiedziło 21,98 mln turystów – Bangkok był najczęściej odwiedzanym miastem na świecie.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Bangkok

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Bangkok