Szkocja, Scotland, część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;
obejmuje północną część wyspy Wielka Brytania oraz położone na zachód od niej Hebrydy, a na północy — Orkady i Szetlandy; od południa graniczy z Anglią; powierzchnia 77,9 tysiąca km2, 5,3 mln mieszkańców (2011); stolica — Edynburg. Powierzchnia przeważnie górzysta i wyżynna; w północno-zachodniej części Góry Kaledońskie, ograniczone od południowego wschodu zapadliskiem tektonicznym Glen More, zajętym przez jeziora, m.in. Loch Ness; w środkowej części Grampiany (Ben Nevis, 1343 m), na południe od nich, między zatokami Firth of Clyde na zachodzie i Firth of Forth na wschodzie — Nizina Środkowoszkocka przechodząca ku południowi w Wyżynę Południowoszkocką; główne rzeki: Clyde, Tweed, Tay; największe jezioro — Loch Lomond. Klimat umiarkowany, morski; średnia temperatura w styczniu wynosi ponad 3°C, w lipcu — powyżej 14°C; roczna suma opadów na większej części obszaru ponad 1000 mm, najwyższa w Grampianach — do 3600 mm; na Hebrydach Zewnętrznych nie przekracza 1000 mm, na wschodnim wybrzeżu — 630–810 mm. Góry przeważnie porośnięte roślinnością trawiastą lub krzewami; w krajobrazie dominują rozległe wrzosowiska i eksploatowane torfowiska; ok. 2/3 powierzchni zajmują pustkowia, rzadko zamieszkane; 3/4 ludności skupia się na Nizinie Środkowoszkockiej, na której są położone największe miasta Szkocji — Glasgow i Edynburg; inne główne miasta: Aberdeen i Dundee na wschodnim wybrzeżu.
Więcej na stronie PWN:
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Szkocja;3983090.html
Szkocja
Kraj w Północnej Europie, część składowa Wielkiej Brytanii
Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
Więcej na stronie Wikipedia.org
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Szkocja
Na stronie YouTube.com
https://m.youtube.com/results?search_query=Szkocja
Edynburg
miasto w Wielkiej Brytanii
Edynburg (ang. Edinburgh, wym. [’ɛdɪnˌbərə]; gael. Dùn Éideann, wym. [tuːn ˈeːtʃən]) – miasto w Wielkiej Brytanii, jedna z 32 jednostek administracyjnych (council area) Szkocji. Od 1437 stolica Szkocji. Od 1999 siedziba Parlamentu Szkockiego, który utworzono na nowo po przerwie trwającej od zjednoczenia z Anglią w 1707; siedziba Uniwersytetu Edynburskiego (1583), obecnie znajdują się tam 4 uniwersytety. W 2011 Edynburg liczył 477 940 mieszkańców, co czyni go siódmym co do wielkości miastem w Wielkiej Brytanii i drugim (po Glasgow) miastem Szkocji. W przeszłości nazywany również „Starym Kopciuchem” (sc. Auld Reekie). Miasto słynie z licznych dorocznych imprez i festiwali, z których najsłynniejszymi są Edinburgh International Festival, Fringe (festiwale teatralne) oraz Military Tattoo (występy orkiestr wojskowych), odbywające się w sierpniu.
Więcej na stronie Wikipedia.org
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Edynburg
Na stronie YouTube.com