Nowa Zelandia

Nowa Zelandia, państwo w południowo-zachodniej części Oceanii, 1600 km na południowy wschód od Australii, nad otwartym Oceanem Spokojnym i Morzem Tasmana
Nazwy: ang. New Zealand, maoryskie Aotearoa
Powierzchnia: 270,7 tys. km2
Ludność państwa: 4,5 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 16,5 os/km2 (2013)
Języki: angielski, maoryski
Podział administracyjny: 16 regionów, terytorium wydzielone
Stolice: Wellington
Waluty: dolar nowozelandzki (NZD) = 100 cent
Święta państwowe: 6 II — Dzień Waitangi (1840, rocznica podpisania porozumienia nad rz. Waitangą między Maorysami a W. Brytanią o ustanowieniu zwierzchnictwa brytyjskiego)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Forum Wysp Pacyfiku, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Światowa Organizacja Handlu, Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku
Oficjalne strony WWW: www.newzealand.govt.nz (serwis internetowy rządu Nowej Zelandii)
Strefa czasowa: GMT +12
Samochodowy znak rejestracyjny: NZ
Domena internetowa: .nz
Prefiks telefoniczny: 64
Znak lotniczy: ZK, ZL, ZM

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Nowa-Zelandia;4169115.html

Nowa Zelandia

państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym

Nowa Zelandia (ang. New Zealand [nju:ˈzi:lənd], język maoryski Aotearoa [aɔˈtɛaɾɔa], Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie położone na południowo-zachodnim Pacyfiku, w Australazji. Składa się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych, w tym wyspy Stewart i wysp Chatham. W skład Nowej Zelandii (a dokładniej w skład królestwa stowarzyszeniowego Nowej Zelandii, połączonego unią personalną z Wielką Brytanią i innymi królestwami stowarzyszeniowymi) wchodzą również terytoria stowarzyszone z Nową Zelandią lub od niej zależne: Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Nowa_Zelandia

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Nowa+Zelandia

Wellington

stolica Nowej Zelandii

Wellington (maor. Te Whanga-nui-a-Tara) – stolica Nowej Zelandii, trzecie pod względem wielkości i liczby ludności miasto w tym państwie (po Auckland i Christchurch), najgęściej zaludniona stolica w Oceanii i najbardziej wysunięta na południe stolica na świecie. Znajduje się na terenie regionu Wellington, na Wyspie Północnej, w pobliżu geograficznego środka Nowej Zelandii.

Ma rozbudowany system przedmieść, na który składa się ponad 60 dzielnic o ogólnej liczbie 192 800 mieszkańców. W dzielnicy Miramar znajduje się centrum przemysłu filmowego, miejsce produkcji hitu kinowego „Władca Pierścieni”. W Wellingtonie znajduje się Uniwersytet Wiktorii oraz filia Uniwersytetu Masseya.

Obszar miasta obejmuje zarówno tereny nizinne, jak i górzyste pomiędzy dwiema cieśninami – Porirua Basin i Hutt Valley (w pobliżu Wellingtonu znajduje się także Cieśnina Cooka, oddzielająca Wyspę Północną od Południowej). Miasto i przyległe tereny wiejskie są administrowane przez cztery niezależne urzędy administracyjne. Region Wellingtonu jest obszarem daleko rozleglejszym. Rozciąga się od półwyspu Kapiti poprzez Wairarapa aż do podnóża gór Rimutaka. Zamieszkuje go ok. 473 700 mieszkańców.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wellington

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Wellington+Nowa+Zelandia