Meksyk

Meksyk, państwo w Ameryce Północnej między Oceanem Spokojnym na zachodzie i południu oraz nad Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim na wschodzie
Nazwy: hiszp. México, Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. (los) Estados Unidos Mexicanos
Powierzchnia: 2 mln km2
Granice: Stany Zjednoczone (3141 km), Gwatemala (962 km), Belize (250 km)
Ludność państwa: 118,7 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 60,4 os/km2 (2013)
Języki: hiszpański
Podział administracyjny: 31 stanów, stołeczny dystrykt federalny
Stolice: Meksyk
Waluty: peso meksykańskie (MXN) = 100 centavo
Święta państwowe: 16 IX — rocznica rozpoczęcia wojny o niepodległość 1810–15
Organizacje międzynarodowe: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Państw Amerykańskich, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu, Światowa Organizacja Handlu, Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku
Oficjalne strony WWW: www.gob.mx (serwis internetowy rządu Meksyku)
Strefa czasowa: GMT -6/-8
Samochodowy znak rejestracyjny: MEX
Domena internetowa: .mx
Prefiks telefoniczny: 52
Znak lotniczy: XA, XB, XC

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Meksyk;4169101.html

Meksyk

państwo w Ameryce Północnej

Meksyk (hiszp. México, nah. Mēxihco), oficjalnie Meksykańskie Stany Zjednoczone (hiszp. Estados Unidos Mexicanos) – państwo w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południowym wschodzie).

Meksyk zajmuje powierzchnię prawie 2 mln km², co daje mu pod tym względem 14. miejsce na świecie. Z prawie 117 mln mieszkańców jest 11. krajem pod względem liczby ludności. Meksyk jest federacją 31 stanów i Dystryktu Federalnego, w którego skład wchodzi stolica – miasto Meksyk – jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Meksyk

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Meksyk

Meksyk (miasto)

stolica Meksyku

Meksyk (hiszp. Ciudad de México, wym. sjuˈða(ð) ðe ˈmexiko ( odsłuchaj)) – stolica i dystrykt federalny Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawane za czwartą pod tym względem po Tokio, Seulu i Dżakarcie aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.

W 1970 miasto stało się jednostką administracyjną o nazwie Dystrykt Federalny (Distrito Federal, jest to teren wydzielony ze stanu Meksyk), jednakże w dalszym ciągu nazwa Meksyk była używana do oznaczenia całego obszaru metropolitarnego, który rozciągał się poza granice samego Dystryktu Federalnego na północy i południu. 30 stycznia 2016 roku weszła w życie zmiana w podziale administracyjnym kraju. Dystrykt Federalny został przekształcony w podmiot federacji meksykańskiej (jednak nie na prawach stanu) o nazwie Miasto Meksyk (Ciudad de Mexico).

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Meksyk_(miasto)

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Meksyk+(miasto)