Mali

Mali, państwo w północno-zachodniej Afryce, bez dostępu do morza
Nazwy: fr. (le) Mali, Republika Mali, fr. (la) République du Mali
Powierzchnia: 1,2 mln km2
Granice: Algieria (1376 km), Burkina Faso (1000 km), Gwinea (858 km), Wybrzeże Kości Słoniowej (532 km), Mauretania (2237 km), Niger (821 km), Senegal (419 km)
Ludność państwa: 16 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 12,8 os/km2 (2013)
Języki: francuski (w powszechnym użyciu m.in. język bambara)
Podział administracyjny: 8 regionów, dystrykt stołeczny
Stolice: Bamako
Waluty: frank CFA, zachodnioafrykański (XOF) = 100 centym
Święta państwowe: 22 IX — rocznica proklamowania niepodległości (1960)
Organizacje międzynarodowe: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Konferencji Islamskiej, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Handlu, Unia Afrykańska
Oficjalne strony WWW: www.koulouba.pr.ml (serwis internetowy prezydenta Mali)
Strefa czasowa: GMT +0
Samochodowy znak rejestracyjny: RMM
Domena internetowa: .ml
Prefiks telefoniczny: 223
Znak lotniczy: TZ

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Mali;4169095.html

Mali

Państwo w Afryce Zachodniej

Mali, oficjalnie Republika Mali (fr. République du Mali, bambara Mali ka Fasojamana) – śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej, siódme co do wielkości w Afryce ze stolicą w Bamako, graniczy z Algierią na północy, Nigrem i Burkina Faso na wschodzie, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Gwineą na południu oraz z Senegalem i Mauretanią na zachodzie. Członek Unii Afrykańskiej i ECOWAS.

Mali podzielone jest na dziesięć regionów; jego granice na północy sięgają południowej Sahary, podczas gdy południowa część kraju, zamieszkana przez większość społeczeństwa, graniczy z rzekami Niger oraz Senegal. W strukturze gospodarczej kraju przeważa rolnictwo oraz rybołówstwo. Niektóre z bogactw naturalnych Mali to złoto, uran czy sól.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mali

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Mali

Bamako

stolica Mali

Bamako – stolica i największe miasto Mali. Położone w południowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Niger, w pobliżu granicy z Gwineą. Współrzędne geograficzne Bamako to 12°39′N i 8°0′W.

W 2010 r. miasto liczyło 1 793 730 mieszkańców. Tempo wzrostu liczby mieszkańców jest obecnie najwyższe w Afryce i szóste na świecie.

Bamako jest centrum administracyjnym kraju, ważnym portem rzecznym i istotnym ośrodkiem handlowym dla całego regionu. Posiada rangę odrębnej jednostki administracyjnej (dystrykt stołeczny Bamako) i podzielone jest na sześć gmin, którymi kierują wybieralni burmistrzowie. Obecnym burmistrzem dystryktu stołecznego Bamako jest Adama Sangaré.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Bamako

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Bamako