Malezja

Malezja, państwo w Azji Południowo-Wschodniej, w południowej części Półwyspu Malajskiego (Malezja Zachodnia) oraz w północnej części Borneo (Malezja Wschodnia), nad Morzem Południowochińskim, Sulu (Ocean Spokojny) i Morzem Andamańskim, oddzielone od Indonezji cieśniną Malakka, od Singapuru — cieśniną Johor
Nazwy: malaj. Malaysia
Powierzchnia: 330,3 tys. km2
Granice: Brunei (381 km), Indonezja (1782 km), Tajlandia (506 km)
Ludność państwa: 30,5 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 92,3 os/km2 (2013)
Języki: malajski (w użyciu także angielski, chiński, tamilski)
Podział administracyjny: 13 stanów, 3 terytoria federalne (Kuala Lumpur, Labuan, Putrajaya)
Stolice: Kuala Lumpur (siedziba parlamentu), Putrajaya (siedziba rządu)
Waluty: ringgit (MYR) = 100 sen
Święta państwowe: 31 VIII — rocznica proklamowania niepodległości (1957)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Konferencji Islamskiej, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, Światowa Organizacja Handlu, Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku
Oficjalne strony WWW: www.kln.gov.my (serwis internetowy Ministerstaw Spraw Zagranicznych Malezji)
Strefa czasowa: GMT +8
Samochodowy znak rejestracyjny: MAL
Domena internetowa: .my
Prefiks telefoniczny: 60
Znak lotniczy: 9M

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Malezja;4169094.html

Malezja

państwo w Azji

Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (według stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 760 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

Malezja na Półwyspie Malajskim graniczy z Tajlandią i Singapurem, na wyspie Borneo z Brunei i Indonezją.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Malezja

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Malezja

Kuala Lumpur

stolica Malezji

Kuala Lumpur (malajski „błotniste ujście”) – stolica Malezji, licząca razem z przedmieściami ponad 7 milionów mieszkańców.

Kuala Lumpur jest siedzibą parlamentu Malezji. Miasto było niegdyś siedzibą władzy wykonawczej i sądowniczej oddziałów rządu federalnego, ale przeniosły się one do Putrajaya w 1999. Niektóre sekcje sądownictwa pozostały w stolicy. Oficjalna rezydencja króla Malezji, Istana Negara, znajduje się również w Kuala Lumpur. Oceniane jest jako metropolia globalna (Alfa). Kuala Lumpur jest kulturalnym, finansowym i gospodarczym centrum Malezji, posiadającym kilka z największych centrów handlowych na świecie.

Kuala Lumpur jest położona w granicach Federalnego Terytorium Kuala Lumpur i jest jednym z trzech terytoriów federalnych Malezji. Jest to enklawa w stanie Selangor, na centralnym zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego. Mieszkańcy miasta są potocznie nazywani KLites.

Od 1990 roku miasto gościło wiele międzynarodowych imprez sportowych, politycznych i kulturalnych, w tym Igrzyska Wspólnoty Narodów 1998 i zawody Formuły 1. Ponadto, Kuala Lumpur jest siedzibą najwyższych bliźniaczych budynków na świecie, Petronas Towers, które stały się charakterystycznym symbolem rozwoju Malezji.

W 2018 roku Kuala Lumpur odwiedziło 13,53 mln turystów z całego świata – było siódmym najczęściej odwiedzanym miastem na świecie.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kuala_Lumpur

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Kuala+Lumpur