Malediwy

Malediwy, państwo w Azji Południowej, w archipelagu Malediwów na Oceanie Indyjskim i Morzu Lakszadiwskim, w rejonie równika, ok. 700 km na południowy zachód od przylądka Komoryn w Indiach
Nazwy: malediwskie Dhivehi Raajje, ang. Maldives, Republika Malediwów, malediwskie Dhivehi Raajjeyge Jumhooriyyaa, ang. (the) Republic of Maldives
Powierzchnia: 298 km2
Ludność państwa: 336 tys. mieszkańców bez ok. 99 tys. legalnie i ok. 44 tys. nielegalnie pracujących cudzoziemców (2013)
Gęstość zaludnienia: 1 127,5 os/km2 (2013)
Języki: malediwski
Podział administracyjny: 7 prowincji, 1 miasto wydzielone
Stolice: Male
Waluty: rupia malediwska (MVR) = 100 laari
Święta państwowe: 26 VII — rocznica proklamowania niepodległości (1965)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Konferencji Islamskiej, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Handlu
Oficjalne strony WWW: www.maldivesinfo.gov.mv (serwis internetowy rządu Malediwów), www.visitmaldives.com (internetowy serwis promocyjny Ministerstwa Turystyki Malediwów)
Strefa czasowa: GMT +5
Samochodowy znak rejestracyjny: MV
Domena internetowa: .mv
Prefiks telefoniczny: 960
Znak lotniczy: 8Q

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Malediwy;4169093.html

Malediwy

państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim

Malediwy (maled. ‏ދިވެހިރާއްޖެ‎, Diwehi Radźdźe; ofic. Republika Malediwów, maled. ‏ދިވެހިރާއްޖޭގެ ޖުމުހޫރިއްޔާ‎, Diwehi Radźdźege Dźumhurijja) – archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii.

W XVI wieku wyspami starali się zawładnąć Portugalczycy i Holendrzy. Od roku 1796 (a formalnie od 1887) stały się brytyjskim protektoratem. W 1965 roku Malediwy uzyskały niepodległość, jako monarchia (sułtanat). Po trzech latach przeprowadzono referendum (w marcu 1968) i w listopadzie tegoż roku proklamowano republikę. Malediwy są krajem muzułmańskim.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Malediwy

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Malediwy

Male

stolica Malediwów

Malé (maled. ‏މާލެ‎) – stolica Malediwów, na wyspie Male w atolu Malé Północne. Osobna jednostka administracyjna w podziale administracyjnym Malediwów. Malé to największy ośrodek przemysłowy kraju, znajduje się tam główny port morski oraz port lotniczy. Miasto, które zajmuje już nieomal całą powierzchnię wyspy, zamieszkuje 133 412 osób (2014). Wyspa, na której się znajduje, otoczone jest ufundowanym przez Japończyków betonowym falochronem, który kosztował 136 mln dolarów. Zapobiega on zalaniu miasta przez Ocean Indyjski.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Male

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Malediwy+Male