Madagaskar

Madagaskar, państwo afrykańskie na wyspie Madagaskar i niewielkich wyspach przybrzeżnych (największa Nossi Bé) w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u wschodnich wybrzeży Afryki
Nazwy: fr. Madagascar, malgaskie Madagasikara, Republika Madagaskaru, fr. (la) République de Madagascar, malgaskie Repoblikan’i Madagasikara, 1960–75 Republika Malgaska
Powierzchnia: 587,3 tys. km2
Ludność państwa: 22,6 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 38,5 os/km2 (2013)
Języki: malgaski (dialekt Merina), francuski, angielski
Podział administracyjny: 6 prowincji
Stolice: Antananarywa
Waluty: ariary (MGA) = 5 iraimbilanja (do 2003 frank malgaski, 1 ariary=5 franków malgaskich, który stopniowo wychodzi z użycia)
Święta państwowe: 26 VI — Dzień Niepodległości (1960)
Organizacje międzynarodowe: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Południowoafrykańska Wspólnota Rozwoju, Światowa Organizacja Handlu, Unia Afrykańska
Oficjalne strony WWW: www.madagascar.gov.mg (serwis internetowy rządu Madagaskaru)
Strefa czasowa: GMT +3
Samochodowy znak rejestracyjny: RM
Domena internetowa: .mg
Prefiks telefoniczny: 261
Znak lotniczy: 5R

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Madagaskar;4169091.html

Madagaskar

państwo w Afryce

Madagaskar (malg. Madagasikara, fr. Madagascar), oficjalnie Republika Madagaskaru (malg. Repoblikan’I Madagasikara, fr. République de Madagascar) – państwo wyspiarskie położone na Madagaskarze w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie i pierwszą w Afryce. Po rozpadzie superkontynentu Gondwana około 88 mln lat temu Madagaskar oddzielił się od subkontynentu indyjskiego, co pozwoliło rodzimej faunie i florze ewoluować we względnej izolacji. W związku z tym Madagaskar ma bardzo bogaty ekosystem; ponad 90% malgaskiej dzikiej przyrody nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Lokalna przyroda jest jednak zagrożona przez dynamicznie wzrastającą populację ludzi, rozwijającą się infrastrukturę i przemysł oraz przez zmiany klimatu.

Według ONZ Madagaskar należy do grup krajów słabo rozwiniętych. Oficjalnymi językami są malgaski i francuski. Większość ludzi wyznaje chrześcijaństwo, wierzenia tradycyjne albo połączenie obu religii. Ekoturystyka i rolnictwo w połączeniu z większymi inwestycjami w edukację, ochronę zdrowia oraz prywatne przedsiębiorstwa to kluczowe elementy strategii rozwoju Madagaskaru. W trakcie kadencji prezydenta Ravalomanany inwestycje przyniosły duży wzrost gospodarczy, jednak poziom jakości życia rósł nierównomiernie, powodując napięcia związane z rosnącymi kosztami życia oraz spadkiem poziomu życia wśród najbiedniejszych i części klasy średniej. W ostatnich latach poziom przestępczości zwiększył się znacząco.

Madagaskar należy do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej, Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej oraz Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Madagaskar

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Madagaskar+państwo

Antananarywa

stolica Madagaskaru

Antananarywa (Antananarivo, potocznie Tana) – stolica Madagaskaru i prowincji Antananarywa. Położona jest w środkowej części wyspy, nad rzeką Ikopa, na wysokości ok. 1400 m n.p.m. Antananarywa jest największym miastem na wyspie, stanowiącym centrum administracyjne, gospodarcze, naukowe i komunikacyjne kraju. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, tytoniowy i włókienniczy. Znajdują się tu wyższe uczelnie University of Madagascar oraz Collège Rural d’Ambatobe.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Antananarywa

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Antananarywa