Kostaryka

Kostaryka, państwo w Ameryce Środkowej, nad O. Spokojnym na południowym zachodzie i M. Karaibskim na północnym wschodzie
Nazwy: hiszp. Costa Rica, Republika Kostaryki, hiszp. (la) República de Costa Rica
Powierzchnia: 51,1 tys. km2
Granice: Nikaragua (309 km), Panama (330 km)
Ludność państwa: 4,4 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 86,1 os/km2 (2013)
Języki: hiszpański
Podział administracyjny: 7 prowincji
Stolice: San José
Waluty: colón (CRC) = 100 centym
Święta państwowe: 15 IX — Dzień Niepodległości (1821)
Organizacje międzynarodowe: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, , Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Państw Amerykańskich, Światowa Organizacja Handlu
Oficjalne strony WWW: www.casapres.go.cr (serwis internetowy prezydenta Kostaryki)
Strefa czasowa: GMT -6
Samochodowy znak rejestracyjny: CR
Domena internetowa: .cr
Prefiks telefoniczny: 506
Znak lotniczy: TI

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Kostaryka;4169078.html

Kostaryka

państwo w Ameryce Środkowej

Kostaryka (Costa Rica, hiszp. dosł. ‘bogate wybrzeże’, Republika Kostaryki – República de Costa Rica) – państwo w Ameryce Centralnej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą na odcinku 309 km i od południa z Panamą – 330 km. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kostaryka

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Kostaryka

San José

stolica Kostaryki

San José – stolica Kostaryki, położona w środkowej części kraju około 110 km od wybrzeża pacyficznego i 160 km od wybrzeża karaibskiego. Miasto leży w gęsto zaludnionej śródgórskiej kotlinie zwanej Mesetą Centralną, na wysokości około 1165 m n.p.m. San José jest też ośrodkiem administracyjnym prowincji San José. Miasto zamieszkuje 309,7 tys. mieszkańców (2000), a cały zespół miejski – 1040 tys. (1991).

Miasto zostało założone stosunkowo późno, bo w 1737 jako Villa Nueva. Funkcję stolicy pełni od 1823 (wcześniej stolicą było pobliskie Cartago). W mieście zachowało się, mimo zniszczeń spowodowanych trzęsieniami ziemi, wiele budynków z okresu kolonialnego, m.in. katedra z XVIII i XIX wieku, kościół La Merced z końca XVIII wieku, teatr narodowy z końca XIX wieku oraz liczne XIX-wieczne pałace. Atrakcję turystyczną stanowią też pobliskie wulkany: Irazú i Poás.

San José stanowi główny ośrodek handlowy i przemysłowy Kostaryki. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, włókienniczy i środków transportu. Ważny węzeł komunikacyjny, położony przy Autostradzie Panamerykańskiej, posiada połączenie kolejowe z portami morskimi Puntarenas nad Ocean Spokojnym i Limón nad Morzem Karaibskim. Międzynarodowy port lotniczy im. Juana Santamaríi położony jest 20 km na zachód od San José w pobliżu miasta Alajuela. W mieście istnieją dwa uniwersytety, w tym najstarszy w kraju Universidad de Costa Rica założony w 1843.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/San_José

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=San+José