Kongo

Kongo, Congo, Zair, Zaïre, rz. w Demokr. Rep. Konga, w dolnym biegu na granicy z Kongiem i na niewielkim odcinku z Angolą;
Położenie w państwie: Konga, Demokratyczna Republika, Kongo, Angola
Ujście: uchodzi do akwenu: Atlantycki, Ocean
Długość: 4 320 km (z Lualabą; od Czambezi (źródłowa Luapuli) ok. 4700 )
Powierzchnia dorzecza: 3,8 mln km2
Przepływ średni: 40 000 m3/s
Główne rzeki zasilające: Lomami, Lulonga, Ruki, Kasai, Aruwimi, Itumbiri, Ubangi, Lufupa, Sanga, Luvua, Lukuga
Główne miejscowości: Kindu, Kisangani, Bumba, Mbandaka, Brazzaville, Kinszasa, Matadi, Boma, Banana
druga (po Nilu) pod względem długości rzeka w Afryce; wypływa w górach Mitumba, w pobliżu granicy z Zambią, na wys. 1435 m; w górnym biegu płynie ku północy, przez wyżynny obszar (przepływa jez. Upemba), następnie kieruje się do Kotliny Konga, pokonując szereg progów skalnych; w środkowym biegu (od wodospadów Boyoma do m. Kinszasa) płynie w płaskiej, często zabagnionej dolinie, początkowo ku północny zachód, następnie na zachód i południowy zachód; na tym odcinku tworzy liczne rozgałęzienia, wyspy i rozlewiska (szer. doliny do 20 km); w dolnym biegu, na dł. 350 km, przełamuje się przez G. Krystaliczne w głęboko wciętej dolinie, pokonując liczne progi (Wodospady Livingstone’a); uchodzi estuarium (szer. do 17 km) do O. Atlantyckiego; gł. dopływy: Ubangi (pr.), Lomami, Kasai (l.); najwyższe stany wód (na dopływach na półkuli północnej gł. w październiku, na półkuli południowej w maju) są związane z deszczami zenitalnymi; K. pod względem zasobów wody zajmuje drugie (po Amazonce) miejsce na świecie; średni roczny przepływ przy ujściu ok. 40 tys. m3/s, roczny odpływ ok. 1230 km3; bogactwo flory i fauny (ok. 400 gat. ptaków, ok. 1 tys. gat. ryb i in.); ze względu na progi i wodospady żegl. odcinkami (między m. Bukama i Kongolo, Kisangani i Kinszasa oraz poniżej m. Matadi); ogólna długość dróg żegl. w dorzeczu K. ok. 14 tys. km; zasoby energ. dorzecza K. (największe w świecie) ocenia się na ok. 130 mln kW, z czego wykorzystuje się tylko ok. 1 mln kW; w górnym biegu zbiornik retencyjny Nzilo z elektrownią; w dolnym biegu koło m. Matadi zespół wielkich elektrowni — Inga; gł. m. nad K.: Kisangani, Mbandaka, Kinszasa, Brazzaville, Matadi. Ujście K. odkrył 1482 portugalski żeglarz D. Cão; bieg rzeki zbadał 1876–77 H.M. Stanley.

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Kongo;3924954.html

Kongo

państwo w Afryce

Kongo (Republika Konga, fr. Congo, République du Congo) – państwo w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gabonem, Kamerunem, Republiką Środkowoafrykańską, Angolą (Kabinda) i Demokratyczną Republiką Konga.

W czasach kolonialnych występowało pod nazwą Kongo Francuskie i Kongo Środkowe, a tuż po odzyskaniu niepodległości jako Kongo-Brazzaville (stosowane nadal dla odróżnienia od Demokratycznej Republiki Konga) i Ludowa Republika Konga.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kongo

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Kongo

Brazzaville

stolica Konga

Brazzaville – największe miasto, stolica administracyjna i finansowa Konga, położone nad rzeką Kongo. Miasto zamieszkuje około 1,5 mln osób, co stanowi ponad 30% ludności tego kraju. Naprzeciwko Brazzaville, po drugiej stronie rzeki, znajduje się Kinszasa (stolica Demokratycznej Republiki Konga), która posiada prawie 12 milionów mieszkańców. Konurbację obu miast zamieszkuje ponad 13 milionów ludzi. Jest to jedyny przypadek na świecie, kiedy stolice dwóch państw leżą naprzeciwko siebie na dwóch przeciwnych brzegach rzeki.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Brazzaville

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Brazzaville