Kiribati

Kiribati, państwo w Oceanii, w środkowej części Oceanu Spokojnego, w Mikronezji
Nazwy: ang. Kiribati, kiribati Kiribati, Republika Kiribati, ang. (the) Republic of Kiribati, kiribati Ribaberikin Kiribati
Powierzchnia: 810 km2
Ludność państwa: 109 tys. mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 134,6 os/km2 (2013)
Języki: kiribati, angielski
Podział administracyjny: 3 jednostki
Stolice: Tarawa Południowa (na Bairiki siedziba prezydenta i większości ministerstw; na Ambo siedziba parlamentu; na Betio władz sądowniczych)
Waluty: dolar australijski (AUD) = 100 cent
Święta państwowe: 12 VII — rocznica proklamowania niepodległości (1979)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Forum Wysp Pacyfiku, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Narodów Zjednoczonych
Oficjalne strony WWW: www.embassy-avenue.jp/kiri (serwis internetowy ambasady Kiribati w Japonii), www.worldtravelguide.net/data/kir/kir.asp (informacje portalu World Travel Guide)
Strefa czasowa: GMT +12
Samochodowy znak rejestracyjny: KIR
Domena internetowa: .ki
Prefiks telefoniczny: 686
Znak lotniczy: T3

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Kiribati;4169071.html

Kiribati

państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym

Republika Kiribati (ang. Republic of Kiribati; kiribati Ribaberikin Kiribati) – państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym. W skład tego państwa o powierzchni 811 km² wchodzą 32 atole i 1 wyspa koralowa Banaba, rozsiane na powierzchni przeszło 3,5 mln km² wokół równika. Przez obszar ten przechodzi 180 południk, co powoduje że Kiribati jest jedynym krajem na świecie położonym na wszystkich 4 półkulach Ziemi.

Są to wyspy trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wyspy Gilberta (16 wysp), Feniks (8) i Line Islands (8) oraz wyspa Banaba (zw. także Ocean). 21 z 33 wysp jest zamieszkanych.

Nazwa Kiribati (wymawiana kiribas) to zniekształcona przez miejscowy język mikronezyjski angielska nazwa głównej grupy wysp – Wysp Gilberta.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kiribati

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Kiribati

Bairiki

miejscowość na atolu Tarawa, stolica Kiribati

Bairiki – miasto na wyspie Bairiki, na atolu Tarawa w grupie wysp Gilberta, w jednostce administracyjnej South Tarawa, faktyczna stolica Kiribati. Jest to główne centrum administracyjne republiki Kiribati (siedziba prezydenta i większości ministerstw), ale parlament został przeniesiony na wyspę Ambo. Bairiki jest też siedzibą katolickiej diecezji Tarawa i Nauru. W 2000 roku miasto liczyło 36,7 tys. mieszkańców.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Bairiki

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Bairiki

South Tarawa

South Tarawa znana również jako Teinainano Urban Council albo TUC – jednostka administracyjna Kiribati w południowej części atolu Tarawa. Tworzą ją wysepki ciągnące od Bairiki (stolica Kiribati) na zachodzie po Bonriki na wschodzie (siedziba prezydenta i większości ministerstw na Bairiki, miejsce obrad parlamentu na Ambo); władze sądownicze na Betio; port morski, lotnisko; jeden z kampusów Uniwersytetu Południowego Pacyfiku.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/South_Tarawa

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=South+Tarawa