Kanada

Kanada, państwo w północnej części Ameryki Północnej, nad oceanami: Atlantyckim, Arktycznym i Spokojnym, obejmuje 2/5 kontynentu, w tym część lądową oraz liczne wyspy, m.in. Archipelag Arktyczny na północy, Nową Fundlandię na wschodzie
Nazwy: ang. Canada, fr. (le) Canada
Powierzchnia: 10 mln km2
Granice: Stany Zjednoczone (8893 km, w tym ze stanem Alaska 2477 km)
Ludność państwa: 34,9 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 3,5 os/km2 (2013)
Języki: angielski, francuski
Podział administracyjny: 10 prowincji, 3 terytoria związkowe
Stolice: Ottawa
Waluty: dolar kanadyjski (CAD) = 100 cent
Święta państwowe: 1 VII — rocznica proklamowania federacji (1867)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Europejska Agencja Kosmiczna, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, Organizacja Państw Amerykańskich, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu, Światowa Organizacja Handlu, Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku
Oficjalne strony WWW: www.gc.ca (serwis internetowy rządu Kanady)
Strefa czasowa: GMT -3,30/-8
Samochodowy znak rejestracyjny: CDN
Domena internetowa: .ca
Prefiks telefoniczny: 1
Znak lotniczy: C, CF

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Kanada;4169066.html

Kanada

państwo w Ameryce Północnej

Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z należącą do Danii Grenlandią i na wschodzie z wyspami Saint-Pierre i Miquelon, wspólnotą zamorską Francji. Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 38. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G7, APEC.

Obszar obecnej Kanady zamieszkiwały od tysięcy lat ludy tubylcze (plemiona Indian i Inuitów). Rozpoczęte pod koniec XV wieku brytyjskie i francuskie ekspedycje zbadały całe atlantyckie wybrzeże Kanady, co spowodowało stopniowe ich zasiedlenie przez Brytyjczyków i Francuzów. W 1867 cztery kolonie wchodzące w skład Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady i powołały do życia nowe państwo – Kanadę. Stopniowy proces uniezależniania się od Wielkiej Brytanii osiągnął punkt kulminacyjny w 1982, gdy uchwalenie nowej Ustawy o Kanadzie (ang. Canada Act 1982, fr. Loi de 1982 sur le Canada) zerwało ostatnie więzi zależności od parlamentu brytyjskiego.

Kanada do dziś pozostaje monarchią konstytucyjną, z Elżbietą II jako głową państwa i utrzymuje demokrację parlamentarną. Kanada jest krajem dwujęzycznym i wielokulturowym, w którym na poziomie federalnym obowiązują dwa języki oficjalne: angielski i francuski (w ich kanadyjskich odmianach). Kanada jest państwem uprzemysłowionym i zaawansowanym technicznie, o zróżnicowanej gospodarce w znacznym stopniu uzależnionej od własnych bogactw naturalnych i wymiany handlowej – zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Kanada ma trwałe i liczne związki.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kanada

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Kanada

Ottawa

stolica Kanady

Ottawa – stolica i czwarte pod względem wielkości miasto Kanady; położone we wschodniej części prowincji Ontario, na południowym brzegu rzeki Ottawa. Aglomeracja stołeczna, z Gatineau na północnym brzegu Ottawy, ma 1 146 790 mieszkańców. Obecnym merem Ottawy jest Jim Watson.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ottawa

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Ottawa