Japonia

Japonia, państwo w Azji Wschodniej, położone na Wyspach Japońskich na Oceanie Spokojnym; od kontynentu azjatyckiego oddzielona Morzem Japońskim, Cieśniną Koreańską i Morzem Wschodniochińskim
Nazwy: jap. Nihon, jap. Nippon, jap. Nihonkoku
Powierzchnia: 377,9 tys. km2
Ludność państwa: 127,3 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 336,8 os/km2 (2013)
Języki: japoński
Podział administracyjny: 43 prefektury (ken), 2 prefektury miejskie (fu), prefektura stołeczna (to) i okręg specjalny (do)
Stolice: Tokio
Waluty: jen (JPY) = 100 sen
Święta państwowe: 23 XII — urodziny cesarza (1933)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, , Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Światowa Organizacja Handlu, Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku
Oficjalne strony WWW: www.mofa.go.jp (serwis internetowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii)
Strefa czasowa: GMT +9
Samochodowy znak rejestracyjny: J
Domena internetowa: .jp
Prefiks telefoniczny: 81
Znak lotniczy: JA

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Japonia;4169061.html

Japonia

państwo wyspiarskie w Azji

Japonia (jap. 日本 Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie położone na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo, tworząc łagodny łuk wygięty w stronę kontynentu. Punktem wysuniętym najdalej na północ jest przylądek Sōya (45°31′N) na północnym krańcu wyspy Hokkaido, a punktem wysuniętym najdalej na południe jest mini-archipelag trzech wysepek o nazwie Oki-no-Tori-shima (20°25′N). Natomiast w przypadku wzięcia pod uwagę wyłącznie czterech głównych wysp, najbardziej wysuniętym na północ punktem jest przylądek Sōya, a najbardziej wysuniętym na południe punktem jest przylądek Sata (30°59′N) na krańcu półwyspu Ōsumi na wyspie Kiusiu. Stolicą jest Tokio, które usytuowane jest prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej (35°41′N) co: Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Archipelag składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu (97% obszaru lądowego) oraz 6848 mniejszych wysp. Według danych z 2006 roku, łączna powierzchnia kraju wynosi 377 921 km². Większość powierzchni jest pokryta górami, a najwyższym szczytem jest wulkan Fudżi (3776 m). Z tego powodu prawie połowa ludności zamieszkuje nadmorski pas nizin rozciągający się między Tokio a Osaką i Nagoją. Tam też rozwijało się rolnictwo i przemysł. Obszar ten stanowi 13% terytorium kraju.

Japonia jest położona na styku płyt tektonicznych, w obrębie „ognistego pierścienia Pacyfiku”. Stałym zagrożeniem są więc trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i fale tsunami. Stąd wynikają różnice danych podających liczbę wysp i odmienną wielkość powierzchni kraju. W sierpniu i wrześniu nad archipelag nadchodzą tajfuny powstające na zachodnim Pacyfiku.

Z liczbą ludności 126,5 mln osób Japonia zajmuje 10. miejsce na świecie. Według danych ONZ i WHO, przeciętna długość życia jest najwyższa na świecie. Japonia należy do grupy krajów wysoko rozwiniętych – jest ona jedną z czołowych potęg gospodarczych świata.

Zgodnie z przyjętą w 1947 demokratyczną konstytucją, Japonia jest monarchią parlamentarną z cesarzem jako symbolem jedności państwa i wybieranym w wyborach powszechnych dwuizbowym parlamentem.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Japonia

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Japonia

Tokio

stolica Japonii

Tokio i (jap. 東京都 Tōkyō-to) – stolica i największe miasto Japonii, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Honsiu i zarazem największy obszar metropolitalny na świecie na poziomie 38 305 000 mieszkańców (stan na kwiecień 2018). Nazwa Tōkyō (jap. 東京) oznacza „Wschodnią Stolicę”. Do 1868 roku miasto nazywało się Edo.

Tokio formalnie nie jest miastem, ale prefekturą metropolitalną od 1 lipca 1943. Zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1923, a także przez amerykańskie bombardowania w maju 1945 (podczas II wojny światowej). Było również organizatorem letnich igrzysk olimpijskich w 1964 i będzie ponownie w 2021.

Znajdują się tutaj: Tokyo Skytree, Pałac Cesarski, zabytkowe świątynie buddyjskie, chramy shintō, muzea, obiekty kultury, parki. Tokio jest siedzibą jednej z głównych giełd świata i rekordowej liczby dużych przedsiębiorstw.

W 2018 Tokio odwiedziło 12,12 mln turystów z całego świata – było dziewiątym najczęściej odwiedzanym miastem na świecie.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tokio

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Tokio