Indie

Indie, państwo w Azji Południowej, nad Morzem Arabskim i Zatoką Bengalską
Nazwy: hindi Bhārat, ang. India, Republika Indii, hindi Bhāratīya Gaṅarājya, ang. (the) Republic of India
Powierzchnia: 3,2 mln km2
Granice: Pakistan (2912 km), Chiny (3380 km), Nepal (1690 km), Bhutan (605 km), Bangladesz (4053 km), Mjanma (1463 km)
Ludność państwa: 1 255,2 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 396,4 os/km2 (2013)
Języki: hindi (17 języków regionalnych, dominujących w największych stanach), angielski (pomocniczy język urzędowy)
Podział administracyjny: 28 stanów, 6 terytoriów związkowych, terytorium stołeczne
Stolice: New Delhi (dzielnica Delhi)
Waluty: rupia indyjska (INR) = 100 pajsa
Święta państwowe: 15 VIII — rocznica proklamowania niepodległości (1947), 26 I — rocznica proklamowania republiki (1950)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Handlu
Oficjalne strony WWW: www.india.gov.in, indiaimage.nic.in
Strefa czasowa: GMT +5,30
Samochodowy znak rejestracyjny: IND
Domena internetowa: .in
Prefiks telefoniczny: 91
Znak lotniczy: VT

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Indie;4169053.html

Indie

państwo w Azji

Indie (niezaakceptowana społecznie propozycja PAN z 1959 r.: India, hindi: भारत, trl. Bhārat, trb. Bharat, wymowa i; ang. India, wymowa i /ˈɪndiə/), Republika Indii (hindi: भारत गणराज्य, trl. Bhārat Gaṇarājya, trb. Bharat Ganaradźja; ang. Republic of India) – państwo położone w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego. Jest 7. krajem świata pod względem powierzchni oraz 2. pod względem liczby ludności; jest także najludniejszą demokracją świata. Od południa Indie otoczone są Oceanem Indyjskim, od południowego zachodu Morzem Arabskim, a od południowego wschodu Zatoką Bengalską. Od północy Indie ograniczone są przez Himalaje oraz Karakorum. Na północnym zachodzie graniczą z Pakistanem, na północy z Chinami, Nepalem i Bhutanem, na północnym wschodzie z Mjanmą i Bangladeszem, a na południowym wschodzie przez zatokę Mannar i cieśninę Palk graniczy ze Sri Lanką i Malediwami. Indyjskie wyspy Andamany i Nikobary dzielą granicę morską z Tajlandią i Indonezją.

W 2017 gospodarka indyjska była 6. największą na świecie pod względem PKB nominalnego oraz 3. pod względem parytetu siły nabywczej. Po reformach liberalizujących gospodarkę kraju z 1991 Indie stały się jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata oraz zostały zaliczone do krajów nowo uprzemysłowionych. Jednak nadal mierzy się z problemem ubóstwa, korupcji, niedożywienia oraz słabo rozwiniętej publicznej opieki zdrowotnej. Indie posiadają broń jądrową oraz uważane są za mocarstwo regionalne. Indyjska armia jest 2. na świecie pod względem liczebności wojska oraz 4. pod względem wydatków na obronność. Indie są parlamentarną republiką federalną podzieloną na 28 stanów i 7 terytoriów. Kraj ten słynie z kinematografii, bogatej kuchni oraz bujnego ekosystemu.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Indie

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Indie

Nowe Delhi

stolica Indii

Nowe Delhi (hindi नई दिल्ली – czyt.: nau dilli; ang. New Delhi – czyt.: nju deli) – stolica Indii znajdująca się w Delhi – jednostce administracyjnej mającej status narodowego terytorium stołecznego (national capital territory). Nowe Delhi, choć pod względem administracyjnym jest osobnym miastem, nie stanowi wydzielonego organizmu miejskiego, lecz łączy się z sąsiednimi dzielnicami Delhi, stanowiąc jakby kolejną dzielnicę tego miasta. Potocznie nazwą Nowe Delhi określa się całe Delhi z wyłączeniem Starego Delhi.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Nowe_Delhi

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Nowe+Delhi