Honduras

Honduras, państwo w Ameryce Środkowej, nad M. Karaibskim na północy i Zat. Fonseca (O. Spokojny) na południu
Nazwy: hiszp. Honduras, Republika Hondurasu, hiszp. (la) República de Honduras
Powierzchnia: 112,5 tys. km2
Granice: Nikaragua (922 km), Salwador (342 km), Gwatemala (256 km)
Ludność państwa: 8,1 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 71,8 os/km2 (2013)
Języki: hiszpański
Podział administracyjny: 18 departamentów
Stolice: Tegucigalpa
Waluty: lempira (HNL) = 100 centavo
Święta państwowe: 15 IX — rocznica proklamowania niepodległości (1821)
Organizacje międzynarodowe: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, , Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Państw Amerykańskich, Światowa Organizacja Handlu
Oficjalne strony WWW: www.honduras.com (komercyjny serwis internetowy o Hondurasie)
Strefa czasowa: GMT -6
Samochodowy znak rejestracyjny: HN
Domena internetowa: .hn
Prefiks telefoniczny: 504
Znak lotniczy: HR

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Honduras;4169052.html

Honduras

państwo w Ameryce Środkowej

Honduras (Honduras, Republika Hondurasu; República de Honduras) – państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Fonseca (zatoka)), o łącznej długości wybrzeża 820 km. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (dł. granicy 256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Od 1972 roku do Hondurasu należą Islas Santanilla.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Honduras

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Honduras

Tegucigalpa

stolica Hondurasu

Tegucigalpa (Tegusyjgalpa) – stolica i największe miasto Hondurasu, zamieszkuje je 1,13 mln osób (2012). Położone jest w południowej części kraju, u stóp góry Picacho, w dolinie rzeki Choluteca na wysokości ok. 975 m n.p.m. Tegucigalpa jest również ośrodkiem administracyjnym departamentu Francisco Morazán.

Nazwa „tegucigalpa” oznacza w miejscowym indiańskim narzeczu „srebrna góra”. Miasto zostało założone w 1578 roku[1], stanowiło wówczas ośrodek wydobycia srebra i złota. Po uzyskaniu niepodległości przez Honduras w 1821 roku status stolicy dzieliło z pobliskim miastem Comayagua (w latach 1823–1839 Honduras stanowił część Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej). Dopiero w 1880, na mocy decyzji prezydenta Marco Aurelio Soto Tegucigalpa stała się jedyną stolicą Hondurasu. W latach 30. XX w. włączono do niej, położone po drugiej stronie rzeki Choluteca, miasto Comayagüela. Miasto zostało poważnie zniszczone w 1998 przez huragan Mitch.

W 1847 w Tegucigalpie założono uniwersytet. Muzeum Narodowe zgromadziło znaczącą kolekcję sztuki prekolumbijskiej.

W mieście rozwinął się przemysł włókienniczy, tytoniowy i cukierniczy. Miasto obsługuje port lotniczy Toncontin International Airport.

W mieście znajdują się hale sportowe Gimnasio Jose Azcona i Ingenieros Coliseum. Funkcjonują tu dwa kluby piłkarskie grające w honduraskiej ekstraklasie: Motagua i Olimpia.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tegucigalpa

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Tegucigalpa