Francja, państwo w zachodniej Europie, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym
Nazwy: fr. (la) France, Republika Francuska, fr. (la) République française
Powierzchnia: 544 tys. km2 (łącznie z Korsyką)
Granice: Belgia (620 km), Luksemburg (73 km), Niemcy (451 km), Szwajcaria (573 km), Włochy (488 km), Monako (4,4 km), Hiszpania (623 km), Andora (57 km)
Ludność państwa: 63,9 mln mieszkańców łącznie z Korsyką (2013)
Gęstość zaludnienia: 117,4 os/km2 (2013)
Języki: francuski
Podział administracyjny: 22 regiony (96 departamentów)
Stolice: Paryż
Waluty: euro (EUR) = 100 cent (do 2002 frank francuski)
Święta państwowe: 14 VII — rocznica zdobycia Bastylii (1789)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Europejska Agencja Kosmiczna, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Rada Europy, Światowa Organizacja Handlu, Unia Europejska
Oficjalne strony WWW: www.gouv.fr (serwis internetowy rządu Francji), www.diplomatie.gouv.fr (serwis internetowy Ministerstwa Sprawa Zagranicznych Francji)
Strefa czasowa: GMT +1
Samochodowy znak rejestracyjny: F
Domena internetowa: .fr
Prefiks telefoniczny: 33
Znak lotniczy: F
Więcej na stronie PWN:
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Francja;4169037.html
Francja
państwo w Europie Zachodniej
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Holandią. Kraj jest połączony z Wielką Brytanią przez Eurotunel przebiegający pod kanałem La Manche.
Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. Jest również piątym spośród najlepiej rozwiniętych krajów świata i dziewiątym w rankingu warunków życia. Najważniejsze ideały Francji sformułowane zostały w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i w występującym na drukach urzędowych i monetach haśle rewolucji francuskiej liberté, égalité, fraternité („wolność, równość, braterstwo”). Kraj należy do grona założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw Wspólnoty. Francja jest także członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wchodzi w skład m.in. Frankofonii, G7 oraz Unii Łacińskiej. Jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo weta.
Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, wpływy w dawnych koloniach, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.
Więcej na stronie Wikipedia.org
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Francja
Na stronie YouTube.com
https://m.youtube.com/results?search_query=Francja
Paryż
stolica Francji
Paryż (fr. Paris) – stolica i największe miasto Francji, położone w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju.
W granicach administracyjnych Paryża zamieszkują ponad 2 mln osób (według danych z 2020 było to 2 148 271), w tzw. Wielkim Paryżu ok. 10,7 mln, a w całym zespole miejskim ponad 12 mln (w 2017 paryską przestrzeń aglomeracji zamieszkiwało 12 628 266 osób). Po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, aglomeracja paryska stała się największą aglomeracją w Unii Europejskiej.
Paryż, który stanowi osobny departament o numerze 75, jest jednocześnie stolicą regionu administracyjnego Île-de-France. Oprócz departamentu paryskiego w jego skład wchodzą departamenty: Essonne (91), Hauts-de-Seine (92), Sekwana-Saint-Denis (93), Sekwana i Marna (77), Dolina Marny (94), Dolina Oise (95) oraz Yvelines (78).
Miasto ma układ koncentryczny z rozchodzącymi się gwiaździście bulwarami. Jego oś stanowi wcięta dolina Sekwany, która dzieli Paryż na dwie części: prawobrzeżną (północną) Rive Droite oraz lewobrzeżną (południową) Rive Gauche.
W 2018 Paryż odwiedziło 17,95 mln turystów z całego świata – był trzecim najczęściej odwiedzanym miastem świata po Bangkoku i Londynie. Według danych ICCA w Paryżu zorganizowano w 2018 największą liczbę kongresów międzynarodowych (1192).
Więcej na stronie Wikipedia.org
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Paryż
Na stronie YouTube.com