Filipiny

Filipiny, państwo wyspiarskie w Azji Południowo-Wschodniej, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym
Nazwy: ang. (the) Philippines, pilipino Pilipinas, Republika Filipin, pilipino Republika ng Pilipinas, ang. (the) Republic of the Philippines
Powierzchnia: 300 tys. km2
Ludność państwa: 95 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 316,6 os/km2 (2013)
Języki: pilipino (filipino), angielski (do 1973 także hiszpański)
Podział administracyjny: 17 regionów, w tym 1 autonomiczny i 1 stołeczny
Stolice: Manila
Waluty: peso filipińskie (PHP) = 100 centavo
Święta państwowe: 12 VI — Dzień Niepodległości (1898)
Organizacje międzynarodowe: Azjatycki Bank Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, Światowa Organizacja Handlu, Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku
Oficjalne strony WWW: www.gov.ph (serwis internetowy rządu Filipin)
Strefa czasowa: GMT +8
Samochodowy znak rejestracyjny: RP
Domena internetowa: .ph
Prefiks telefoniczny: 63
Znak lotniczy: RP

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Filipiny;4169035.html

Filipiny

państwo w Azji Południowo-Wschodniej

Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil. Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang. Philippines, Republic of the Philippines) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym.

Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo morzem Sulu oraz morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia powoduje trzęsienia ziemi. Jest to jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z kilku tysięcy wysp, ale większą część powierzchni zajmują Luzon i Mindanao, pomiędzy którymi znajdują się Visayas.

Stolicą kraju jest Manila – jedna z największych metropolii globu. Filipiny mają ponad 100 mln mieszkańców i zajmują 13. miejsce na świecie pod względem liczby ludności. Dodatkowe 10 mln Filipińczyków żyje poza granicami kraju. Jednymi z pierwszych, którzy osiedlili się na archipelagu w czasach prehistorycznych byli Negryci. Później przybyły ludy austronezyjskie, a w ciągu kolejnych stuleci dotarły wpływy malajskie, chińskie, hinduskie i arabskie. W 1521 archipelag odkrył Ferdynand Magellan, a w drugiej połowie XVI wieku podbił Filip II Habsburg. W ciągu trzystu lat panowania hiszpańskiego nastąpiła prawie całkowita chrystianizacja. Pod koniec XIX wieku kontrolę nad Filipinami przejęły Stany Zjednoczone. W czasie II wojny światowej archipelag znajdował się pod okupacją japońską. Po proklamowaniu w 1946 niepodległości Filipiny doświadczyły wprowadzenia stanu wojennego przez Ferdinanda Marcosa w 1972 i obalenia jego dyktatury przez rewolucję siły ludu w 1986, walk z partyzantką komunistyczną i separatystami muzułmańskimi oraz nieudanych prób przeprowadzenia zamachu stanu. Na początku XXI wieku kraj był biedny, ale rozwija się i wzrasta liczba odwiedzających go turystów.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Filipiny

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Filipiny

Manila

stolica Filipin

Manila (filipiński Maynila) – stolica Filipin, położona na wyspie Luzon, przy ujściu rzeki Pasig do Zatoki Manilskiej, licząca razem z przedmieściami ponad 24 miliony mieszkańców.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Manila

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Manila