Chorwacja

Chorwacja, państwo w południowo-wschodniej Europie, nad Morzem Adriatyckim
Nazwy: chorw. Hrvatska, Republika Chorwacji, chorw. Republika Hrvatska
Powierzchnia: 56,6 tys. km2
Granice: Słowenia (670 km), Węgry (329 km), Serbia (241 km), Bośnia i Hercegowina (932 km), Czarnogóra (25 km)
Ludność państwa: 4,3 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 75,1 os/km2 (2013)
Języki: chorwacki
Podział administracyjny: 21 županiji (województw)
Stolice: Zagrzeb
Waluty: kuna (HRK) = 100 lipa
Święta państwowe: 8 X — Dzień Niepodległości (1991)
Organizacje międzynarodowe: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, Rada Europy, Światowa Organizacja Handlu
Oficjalne strony WWW: www.vlada.hr (nieoficjalny serwis internetowy Chorwacji), www.croatia.hr (serwis internetowy poświęcony turystyce w Chorwacji)
Strefa czasowa: GMT +1
Samochodowy znak rejestracyjny: HR
Domena internetowa: .hr
Prefiks telefoniczny: 385
Znak lotniczy: 9A

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Chorwacja;4169021.html

Chorwacja

państwo w Europie

Chorwacja, Republika Chorwacji (chorw. Hrvatska, Republika Hrvatska) – państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim i graniczące od południa z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Chorwacja

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Chorwacja

Zagrzeb

stolica Chorwacji

Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb]; niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji; jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczy ono ok. 804 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia.

Miasto leży na północnym brzegu Sawy, u podnóża Medvednicy. Stanowi samodzielny okręg administracyjny. Jest również stolicą otaczającej go żupanii zagrzebskiej. Współcześnie Zagrzeb stanowi administracyjne, gospodarcze, kulturalne, komunikacyjne i naukowe centrum Chorwacji. Ze względu na swoje położenie i kulturę zalicza się do miast Europy Środkowej.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zagrzeb

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Zagrzeb