Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina, państwo w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, z niewielkim dostępem do Morza Adriatyckiego (20 km)
Nazwy: bośn. Bosna i Hercegovina, chorw. Bosna i Hercegovina, serb. Bosna i Hercegovina
Powierzchnia: 51,2 tys. km2 (z powierzchnią wód wewnetrznych 51209)
Granice: Chorwacja (932 km), Czarnogóra (225 km), Serbia (302 km)
Ludność państwa: 3,8 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 75,1 os/km2 (2013)
Języki: bośniacki, chorwacki, serbski
Podział administracyjny: 1 republika, 1 republika federacyjna oraz okręg wydzielony Brčko pod międzynarodową kontrolą
Stolice: Sarajewo
Waluty: marka konwertybilna (BAM) = 100 fenig
Święta państwowe: 1 III — Dzień Niepodległości (1992), 25 XI — Dzień Republiki (Federacja Muzułmańsko-Chorwacka), 9 I — Dzień Republiki (Republika Serbska)
Organizacje międzynarodowe: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Rada Europy
Oficjalne strony WWW: www.fbihvlada.gov.ba (serwis internetowy rządu Bośni i Hercegowiny)
Strefa czasowa: GMT +1
Samochodowy znak rejestracyjny: BIH
Domena internetowa: .ba
Prefiks telefoniczny: 387
Znak lotniczy: T9

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Bosnia-i-Hercegowina;4169012.html

Bośnia i Hercegowina

państwo w Europie

Bośnia i Hercegowina (bośn. i chorw.: Bosna i Hercegovina, serb. Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) lub Bośnia – państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy na północy, zachodzie i południu z Chorwacją, na wschodzie z Serbią, a na południowym wschodzie z Czarnogórą. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

Jako suwerenne państwo Bośnia i Hercegowina funkcjonuje od marca 1992 roku, kiedy proklamowana została niepodległość Socjalistycznej Republiki Bośni i Hercegowiny, co ostatecznie doprowadziło do rozpadu Jugosławii i było zarazem jedną z przyczyn wybuchu trwającej ponad trzy i pół roku wojny domowej, zakończonej podpisaniem w Dayton układu pokojowego, którego częścią było uchwalenie konstytucji nadającej Bośni i Hercegowinie obecny kształt i ustrój polityczny. Efektem tego jest obowiązujący podział kraju na dwie główne, autonomiczne jednostki administracyjne – Federację Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską, a także znajdujący się pomiędzy nimi Dystrykt Brczko.

Bośnia i Hercegowina jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Zdrowia, Rady Europy, Grupy 77, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego oraz Inicjatywy Środkowoeuropejskej, ubiega się o członkostwo w NATO, a także jest potencjalnym kandydatem do dołączenia do Unii Europejskiej.

Oficjalną walutą jest marka zamienna.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Bośnia_i_Hercegowina

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Bośnia+i+Hercegowina

Sarajewo

stolica Bośni i Hercegowiny

Sarajewo (serb.-chorw. Sarajevo, Сарајево IPA: [sǎrajɛʋɔ], tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 395 tys. osób (2013). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995. Sarajewo sąsiaduje od wschodu z Sarajewem Wschodnim (ok. 60 tys. mieszkańców), formalną stolicą Republiki Serbskiej.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Sarajewo

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Sarajewo