Angola

Angola, państwo w południowo-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim
Nazwy: portug. Angola, Republika Angoli, portug. (a) República de Angola
Powierzchnia: 1,2 mln km2
Granice: Konga, Demokratyczna Republika (2511 km, w tym 225 km stanowi granica z wydzieloną prowincją Kabinda), Zambia (1110 km), Kongo (201 km, w całości granica z wydzieloną prowincją Kabinda), Namibia (1376 km)
Ludność państwa: 18,6 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 14,9 os/km2 (2013)
Języki: portugalski
Podział administracyjny: 18 prowincji
Stolice: Luanda
Waluty: kwanza (AOA) = 100 centym
Święta państwowe: 11 XI — Dzień Niepodległości (1975)
Organizacje międzynarodowe: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Południowoafrykańska Wspólnota Rozwoju, Światowa Organizacja Handlu, Unia Afrykańska
Oficjalne strony WWW: www.governo.gov.ao (serwis internetowy rządu Angoli), www.angola.org (serwis internetowy Ambasady Angoli w Waszyngtonie)
Strefa czasowa: GMT +1
Samochodowy znak rejestracyjny: AN
Domena internetowa: .ao
Prefiks telefoniczny: 244
Znak lotniczy: D2

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Angola;4168993.html

Angola

państwo w Afryce

Angola, Republika Angoli (port. República de Angola) – państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, członek Unii Afrykańskiej. Sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią. W przeszłości była kolonią portugalską. Posiada znaczne zasoby surowców naturalnych, w tym ropy naftowej i diamentów.

Nazwa Angola pochodzi od słowa ngola oznaczającego tytuł władców państwa Ndongo, które zostało podbite i zniszczone przez Portugalczyków.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Angola

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Angola

Luanda

stolica Angoli

Luanda – stolica i największe miasto Angoli, położone w północno-zachodniej części kraju nad Oceanem Atlantyckim. W 2008 roku była uznana za najdroższe miasto świata.

Luanda została założona przez portugalskiego żeglarza Paulo Diasa de Novais w 1573 pod nazwą São Paulo de Loanda. Na przełomie XVII i XVIII wieku Luanda była ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami w tej części Afryki. W 1975 po uzyskaniu niepodległości przez Angolę Luanda stała się jej stolicą.

Jest największym ośrodkiem gospodarczym i naukowo-kulturalnym kraju. Istotne znaczenie ma przemysł spożywczy (m.in. tytoniowy), włókienniczy, drzewny (fabryka mebli), cementowy, metalowy i maszynowy (produkcja maszyn rolniczych). W Luandzie znajduje się montownia autobusów MAN. Jest portem morskim (eksport głównie produktów rolniczych), mieści się tu także międzynarodowy port lotniczy. Zabudowa miasta charakteryzuje się budynkami o kilkukondygnacyjnej strukturze, jednak w centrum miasta coraz częściej spotkać można szklane wieżowce i hotele. Luanda posiada uniwersytet (założony 1976) oraz muzea (antropologiczne, historii naturalnej). W mieście znajduje się zabytkowa XVII-wieczna portugalska forteca Fortaleza de São Miguel.

W okolicach miasta wydobywa się ropę naftową.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Luanda

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Luanda