Albania

Albania, państwo w południowej Europie, w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, nad Morzem Adriatyckim i Morzem Jońskim
Nazwy: alb. Shqipëri, alb. Shqipëria, Republika Albanii, alb. Republika e Shqipërisë
Powierzchnia: 28,7 tys. km2 (w tym wody śródlądowe 1350 km)
Granice: Czarnogóra (172 km), Kosowo (115 km), Macedonia (151 km), Grecja (282 km)
Ludność państwa: 2,8 mln mieszkańców (2013)
Gęstość zaludnienia: 96,7 os/km2 (2013)
Języki: albański
Podział administracyjny: 36 okręgów (rreth) w 12 prefekturach (quark)
Stolice: Tirana
Waluty: lek (ALL) = 100 qindarka
Święta państwowe: 28 XI — rocznica proklamacji niepodległości (1912), 29 XI — Dzień Zwycięstwa (1944)
Organizacje międzynarodowe: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Trybunał Karny, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Konferencji Islamskiej, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, Rada Europy, Światowa Organizacja Handlu
Oficjalne strony WWW: www.president.al (serwis internetowy prezydenta Albanii)
Strefa czasowa: GMT +1
Samochodowy znak rejestracyjny: AL
Domena internetowa: .al
Prefiks telefoniczny: 355
Znak lotniczy: ZA

Więcej na stronie PWN:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Albania;4168990.html

Albania

państwo w Europie

Albania, Republika Albanii (alb. Shqipëria, Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego.

Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, natomiast wybrzeża morskiego – 362 km. Graniczy z: Grecją (282 km), Czarnogórą (173 km), Macedonią Północną (151 km) oraz Serbią/Kosowem (114 km).

Jest członkiem ONZ, NATO, OBWE, Rady Europy, WTO oraz jednym z założycieli Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Od 2014 roku Albania ma status kandydata do Unii Europejskiej.

Albania ma system parlamentarny. Stolicą kraju jest Tirana, jest to również finansowe centrum kraju. Reformy wolnego rynku otworzyły kraj na inwestycje zagraniczne, zwłaszcza w rozwój energetyki i infrastruktury transportowej.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Albania

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Albania

Tirana

stolica Albanii

Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii położone nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest to największy ośrodek przemysłowy i centrum kulturalne kraju.

W mieście znajduje się 7 szkół wyższych, z których najważniejszą jest założony w 1957 Uniwersytet Tirański. Głównym zabytkiem miasta jest meczet Etehema Beja z XVIII wieku. Znajdują się tu także Teatr Narodowy oraz Teatr Opery i Baletu. 17 km na północny zachód położony jest port lotniczy Rinas im. Matki Teresy. W mieście znajduje się stacja kolejowa Tirana.

Więcej na stronie Wikipedia.org

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tirana

Na stronie YouTube.com

https://m.youtube.com/results?search_query=Tirana